
Nowe badania wykazały, że dwa księżyce Urana mogą mieć aktywne oceany, które wyrzucają materię w kosmos. Odkrycie, że w układzie Urana może dziać się więcej, niż wcześniej sądzono, nastąpiło dzięki anomaliom …
Nowe badania wykazały, że dwa księżyce Urana mogą mieć aktywne oceany, które wyrzucają materię w kosmos. Odkrycie, że w układzie Urana może dziać się więcej, niż wcześniej sądzono, nastąpiło dzięki anomaliom …
Po raz kolejny członkowie i przyjaciele Klubu Astronomicznego Almukantarat mogli spotkać się na Zimowych Warsztatach Naukowych. Tegoroczne warsztaty odbyły się w Gliwicach od 6 do 12 marca. Organizatorzy poprzez wybór …
Tegoroczne marcowe niebo wyjątkowo zaskakuje. Miesiąc ten rozpoczął się koniunkcją Jowisza i Wenus, a parę dni temu mieliśmy okazję być świadkami rozpoczęcia tak długo wyczekiwanej po mroźnej zimie wiosny. Ponadto, …
O obiekcie: C25 to gromada kulista znajdująca się w gwiazdozbiorze Rysia, która została odkryta przez Williama Herschela 31 grudnia 1788 roku. Wyróżnia się spośród innych gromad kulistych tym, …
Tam, gdzie są ludzie, tam są i myszy. Nie inaczej jest w przypadku badań biologicznych w kosmosie. Mus musculus (mysz domowa) jest organizmem powszechnie wykorzystywanym w badaniach biologicznych. Naukowcy wybierają …
Astronomowie zmapowali pole magnetyczne w pobliżu pozostałości po supernowej Tychona w gwiazdozbiorze Kasjopei, odkrywając „delikatny taniec między porządkiem a chaosem”. Opublikowane 28 lutego, najnowsze zdjęcie nowej …
Nowe odkrycie może wyjaśnić czerwone smugi na księżycu Jowisza – Europie – które nie pasowały do żadnej znanej substancji na Ziemi. Naukowcy odkryli dwa nowe rodzaje stałych kryształów, które powstają podczas …
Przy pomocy Very Large Telescope (ESO) dwa zespoły astronomów obserwowały skutki kolizji amerykańskiej sondy kosmicznej Double Asteroid Redirection Test (DART) z asteroidą Dimorphos. Kontrolowany impakt był testem obrony planetarnej, …
Mierząc ku gwiazdom. Apollo 11 i kosmiczny wyścig to jedna z nielicznych pozycji dostępnych na polskim rynku, która poświęcona jest wyścigowi kosmicznemu z lat 60. ubiegłego wieku i na pewno jest …
W katalogu Caldwella na miejscu 24. znajdziemy obiekt NGC 1275. Jest to jedna z bliższych Ziemi ogromnych galaktyk eliptycznych z aktywnym jądrem.