Jest to pierwszy z 36 zaplanowanych przelotów bezzałogowego satelity wokół największej planety Układu Słonecznego. Wystrzelona w 2011 roku Juno dotarła na orbitę polarną Jowisza 5 lipca 2016 roku. Zadaniem satelity jest zbadanie ewolucji tej planety.
27 sierpnia sonda zakończyła pierwszy przelot dookoła gazowego olbrzyma. Najbliżej Jowisza Juno znalazła się o 15:44 CEST, kiedy to orbitowała 4200 kilometry nad powierzchnią planety. Prędkość satelity, którą zmierzyłby obserwator znajdujący się na Jowiszu, wyniosłaby 208 000 km/h. Jest to najniższa orbita, na którą Juno zejdzie w początkowej fazie misji.
“Cały czas otrzymujemy nowe, intrygujące wyniki badań” – mówi Scott Bolton, kierownik badań Juno, z Southwest Research Institute w San Antonio – ” Potrzebujemy jednak kilku dni, żeby uzyskać dostęp do całości informacji, które przesyła nam w tej chwili Juno. Jeszcze więcej czasu zajmie nam faktyczne zrozumienie, co te dane mówią na temat Jowisza.”
“Po raz pierwszy możemy obserwować tę planetę z tak bliskiej odległości. Zyskujemy nową perspektywę tego wielkiego, gazowego świata” – dodaje.
Badania telemetryczne wykonane zaraz po zakończeniu pierwszej orbity wykazały, że satelita działa zgodnie z planem. Juno ma wykonać łącznie 36 okrążeń wokół Jowisza, po których nastąpi kontrolowana deorbitacja, a satelita zostanie spalony w atmosferze gazowego olbrzyma.