O obiekcie:
M106 jest galaktyką spiralną, położoną w gwiazdozbiorze Psów Gończych. Co do jasności i wielkości absolutnej jest podobna do Andromedy, ale ze względu na większą odległość obserwujemy ją jako ciemniejszą galaktykę. Widzimy w niej również inne ciekawe zjawiska, nieobserwowalne w Galaktyce Andromedy.
Ten obiekt zdaje się posiadać cztery ramiona spiralne, a nie dwa jak przeciętna galaktyka spiralna. W świetle widzialnym jest to mało widoczne, ale na poniższym zdjęciu już wyraźnie możemy odróżnić dodatkowe dwa ramiona. Jest to również galaktyka Seyferta, czyli emitująca bardzo dużo promieniowania ze swojego jądra, zwłaszcza w falach radiowych. Wraz z kwazarami obiekty tego typu stanowią znaczną większość galaktyk aktywnych. Tego typu emisję tłumaczy się opadaniem dużych ilości materii na centralną, supermasywną czarną dziurę.
A jak już o emisjach mowa, to nie można zapomnieć o tym, że M106 jest silnym źródłem maserowym, czyli operującym na zasadzie lasera, ale w promieniowaniu mikrofalowym. Dzięki temu dokonano pierwszego pomiaru odległości tej galaktyki. Maserom zawdzięcza również swój fioletowawy kolor. Oprócz tego zaobserwowano w niej dwie supernowe: w 1981 i 2014 roku.
M106 znalazło się w Katalogu Messiera dopiero w roku 1947 za sprawą Helen Sawyer Hogg, która dodała ją wraz z M105 i M107 na podstawie listu przyjaciela Messiera, Pierre’a Méchaina do Johanna Bernoulliego z 1873 roku.
Podstawowe informacje:
- Typ obiektu: galaktyka spiralna, galaktyka Seyferta, galaktyka maserowa
- Numer w katalogu NGC: NGC 4258
- Jasność: +9,1m
- Gwiazdozbiór: Psy Gończe
- Deklinacja: 48°18’14”
- Rektascensja: 12h 18m 57,5s
- Rozmiar kątowy: 18,6′ x 7,2′
Jak obserwować:
Ze względu na wysoką jasność powierzchniową można ją zobaczyć nawet w lornetce, aczkolwiek będzie ledwo widoczna jako jasna plamka. Średnie teleskopy mogą nam ujawnić jądro galaktyki i ślady struktury spiralnej, natomiast w większych powinniśmy być w stanie zobaczyć jej spiralne ramiona. Znaleźć ją można, posługując się gwiazdami γ Wielkiej Niedźwiedzicy, znajdującą się w “lewym dolnym” rogu wozu w Wielkim Wozie, i β Psów Gończych położoną na północny wschód od charakterystycznej Cor Caroli (α CVn). M106 znajduje się w połowie drogi pomiędzy tymi dwiema gwiazdami. Najlepszym czasem na obserwację jest wiosna.