Często słyszymy, że w przestrzeni kosmicznej nie można usłyszeć swojego krzyku. Jest to w dużej części prawda, jednak nie do końca. Okazuje się, że odkryto fale dźwiękowe wokół czarnej dziury (
Dźwięk może przemieszczać się w przestrzeni kosmicznej, ponieważ przestrzeń kosmiczna nie jest doskonałą próżnią. We Wszechświecie znajdują się atomy gazu, dzięki którym mogą być przenoszone drgania.
Dźwięk w odróżnieniu od światła, przenosi się przez zagęszczanie i rozszerzanie się ośrodka. Na
Przestrzeń kosmiczna nie jest aż tak sprężysta, ale także może przenosić drgania.
Jeżeli jakiś odważny astronauta mógłby ściągnąc bezpiecznie swój hełm i krzyknąłby w Kosmosie to jego głos zostałby poniesiony w przestrzeń.
“Nie bylibyśmy w stanie usłyszeć swojego głosu, ponieważ nasze uszy nie są na tyle czułe. Może gdbybyśmy mieli odpowiednio duży i odpowiednio czuły mikrofon moglibyśmy usłyszeć ten dźwięk, ale w naszych uszach zabrzmi jedynie cisza” – wyjaśnia Lynn Carter, absolwentka astronomii z Cornell University. Zbyt mało atomów uderzałoby w nasze błony bębenkowe.
Ten niesamowicie czuły mikrofon mógłby być wykorzystany do obserwacji odgłosów dochodzących z czarnej dziury (Muzyka czarnych dziur“>pisaliśmy o tym). Kosmiczny teleskop Chandra obserwował gaz, ściskany przez dźwięk w koncentryczne pierścienie podobne do zmarszczek na wodzie.
Widzenie dźwięku
Andrew Fabian z Institute of Astronomy in Cambridge w England wyjaśnia jak dźwięk został wygenerowany i jak przemierzył przestrzeń kosmiczną.
Obserwowana czarna dziura znajduje się w gromadzie galaktyk, w rejonie kosmosu gdzie gaz jest gęstszy niż w innych rejonach.
Artystyczna wizja fal dźwiękowych wokół czarnej dziury.
Membranę głosnika zastępują dwie duże wnęki, wypełnione gazem gorętszym od odtoczenia. Ciepło to jest generowane przez energię emitowaną z otoczenia czarnej dziury, gdy ta przyśpiesza materię prawie do predkości światła, tuż przed pochłonięciem jej.
“Powtórzenie potrzebne, żeby przekształcić dźwięk w nutę jest zależne od tego, czy wnęki utrzymują sie na powierzchni – gdy ultragorący gaz jest rzadszy niż gaz w otoczeniu” – stwierdził Fabian – “Więc proces odpowiada temu, co dzieje się kiedy dziecko dmucha przez słomkę w szklance mleka“.
Co 10 milionow lat nowa fala rozchodzi się z wnętrza systemu.
“Fale dźwiękowe to fale wywołane zmianami
Fala może przebyć tysiące mil, ale porusza sie ona po wodzie, nie przemieszczając wszystkich swoich molekuł. Podczas gdy miejsca o najwyższym ciśnieniu przemieszczają się na zewnątrz wnęk wokół czarnej dziury, zachodzą zderzenia między atomami gazu, które generują promienie X. Dzięki temu promieniowaniu widoczny jest wzór koncentrycznych pierścieni. Promienie X są podobne do światła więc mogą przemieszczać wszechświat bez żadnego nośnika. To właśnie wykryło obserwatorium kosmiczne Chandra.
Fale dźwiękowe szybko zanikają, a ich energia zamieniana jest na energię cieplną, Więc w gruncie rzeczy, dźwięk został zauważony, a nie usłyszany z odległości 250 milionów
Dźwięki z Marsa
Astronauta w kosmosie doswiadczyłby czegoś innego niż astronauta na
Mikrofon, ufundowany przez Planetary Society i przymocowany do rosyjskiego instrumentu Lidar zamontowanego na pokładzie statku NASA, został przetestowany w laboratorium w warunkach odpowiadających warunkom na Marsie.
“Nawet przy niskim ciśnieniu na Marsie, sygnały dźwiękowe o częstotliwości wychwytywanej przez ludzkie ucho mogą być wykryte” – powiedział Greg Delory, który był wówczas doktorantem fizyki na University of California w Berkeley.
Mars pozostaje dla nas milczący, ponieważ Mars Polar Lander nie wylądował na powierzchni
Kto wie co usłyszymy? jak powiedział Delory: “Wygląda na to, że najbardziej ekscytujące dźiwęki to te, o których jeszcze nie wiemy“.
Adrianna Lis
Chciała bym nalezeć do klubu miłosników astronomii na ul.BArtyckiej w wawie!! — FAAAAAAJJJJNNNNNAAAAA STRONKA!!!!!!!:) 😀 , dobra , wiem że to beznadziejny komentarz , ale to dlatego ze mam dopiero 11 lat… Ale jednak potrafię pisać sensowniejsze.Wiecie , jestem miłośniczką astronomii i chciałabym być w przyszłosci astronomem , dlatego żeby więcej o tym temacie wiedzieć chciałabym się zapiasć do waszego klubu miłośników astronomii. Jest taki chyba na ulicy Bartyckiej…niewiem , ale byłam tam na 7 festiwalu nauki no i byli tam Ci z tego klubu. TAk bym chciała do niego należeć aby powiekszyć swoją wiedzę na temat astronomii , o temacie jakimkolwiek , bo jak na razie to mało wiem pomimo że to moje hobby i zainteresownie. Pliska!! odpiszcie jesli to mozlwe , jak chcecie.:D , to nie zart….
Tomek
Powoli i sensownie — Widzisz, aby zostac czlonkiem Klubu Astronomicznego Almukantarat trzeba sie troszke napracowac. Wlasciwie na poczatek to proponuje Ci zajrzenie na strone glowna <a href=http://www.camk.edu.pl/almukantarat/>Klubu</a> gdzie dowiesz sie na czym polega nasza dzialalnosc. Wtedy zrozumiesz, ze najpierw nalezy przyjechac na oboz zorganizowany przez Klub i przyjezdzac pozniej przez wiele lat. Jak juz bedziesz w liceum i bedziesz nadal chciala pracowac dla Klubu i brac czynny udzial w uczeniu mlodych ludzi astronomii to wtedy zaproponujemy Ci wstapienie w nasze szeregi. Praca w Klubie to nie tylko branie, ale rowniez dawanie innym czegos od siebie. Wszyscy czlonkowie byli kiedys uczestnikami obozow, a teraz je organizuja dla mlodzezy gimnazjalnej. Ja pierwszy raz na obozie bylem w roku 1995 😉 <br><br>
Pozdrowienia,<br>
Tomasz Sowinski
czlonek rady Klubu