O północy z dnia 18. na 19. września br. Merkury znajdzie się w maksymalnej elongacji wschodniej od Słońca równej 27 stopni, a 8 godziny później będzie w koniunkcji z Księżycem. Pierwsza z tych informacji sugeruje, że będzie okazja do wieczornych obserwacji planety…
Niestety nachylenie ekliptyki do linii horyzontu podczas zachodu Słońca jest bardzo małe i dlatego pomimo sporej odległości planety od naszej Gwiazdy, oba obiekty będą zachodzić niemal równocześnie.
Obecnie Merkury przebywa w gwiazdozbiorze Panny, bardzo blisko najjaśniejszej gwiazdy w tym gwiazdozbiorze – Kłosa (1,06 wielkości gwiazdowej). Jasność planety dość szybko ulega zmianie z powodu szybkiego ruchu wokół Słońca. 18. września będzie to ”gwiazda” 0,1 wielkości gwiazdowej.
W związku z powyższym nie będzie też możliwa obserwacja zjawiska złączenia planety z wąskim sierpem Księżyca w odległości aż 8 stopni.
Pozostaje nam jedynie czekać na lepszy moment do obserwacji Merkurego, a nastąpi to już niebawem bo na początku listopada.