28 marca o godzinie 19:25 Księżyc będzie w pełni. Następnego dnia przemknie blisko Kłosa w Pannie. To niezawodny znak, że zbliżają się Święta!
Ponieważ Słońce zajdzie w tym dniu godzinę wcześniej, to będzie w tym czasie widoczny na
Jego jasność, jak zwykle w czasie pełni, będzie wynosiła -12,6 magnitudo, a przebywał będzie w gwiazdozbiorze Panny.
W związku z tym warto następnego wieczoru spojrzeć na Księżyc, który znajdzie się dość blisko, bo 6 stopni, Kłosa (1,06 mag.) – najjaśniejszej gwiazdy Panny.
Będzie to pierwsza pełnia po równonocy wiosennej (która w tym roku wypadła 20 marca o godzinie 20:16 naszego czasu). Zgodnie z tradycją chrześcijańską Wielkanoc obchodzimy właśnie w pierwszą niedzielę po pełni Księżyca wypadającej po równonocy wiosennej. To ruchome święto może mieć więc miejsce w szerokim przedziale czasowym pomiędzy 21 marca a 25 kwietnia. W tym roku Wielkanoc wypada 31 marca.
Jarek
Tradycja chrzescijańska — Zgodnie z tradycją chrześcijańską, Wielkanoc obchodzimy w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca po równonocy wiosennej a nie w pierwszą niedzielę po równonocy.
Azzie
Oczywiscie! — Tak, oczywiscie ma Pan pelna racje! Nie wiem jak udalo nam sie to niedopatrzenie przeoczyc, ale jestem przekonany ze Gabrys i Michal wlasnie o tej zasadzie mysleli wspominajac o Wielkanocy wlasnie przy pelni.
Ale nie da sie ukryc, ze przepuscilismy blad merytoryczny i bardzo przepraszamy, to nie powinno miec miejsca. Oczywiscie news zostal poprawiony, dodalem jeszcze informacje o mozliwym zakresie w jakim moze wypasc Wielkanoc 🙂
Dziekuje za spostrzezenie
Michał M.
Ale mi głupio! — Dziękuje Czytelnikowi za zwrócenie uwagi, a Marcinowi za szybką poprawkę. Oczywiście, że Wielkanoc wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni po równonocy. Nie wiem jak to przeoczyłem, musiałem mieć całkowite zaćmienie umysłu. Tyle razy tłumaczyłem to tylu osobom i… nagle taka wpadka!
Przepraszam, za karę idę wykuć tabelę kwadr Księżyca na następne 3 lata 🙂