W nocy z 24 na 25 czerwca dojdzie do widocznego w Polsce półcieniowego zaćmienia Księżyca. Szansa na zaobserwowanie zjawiska będzie jednak niewielka, nawet jeśli dopisze pogoda.
Księżyc rozpocznie wchodzenie w półcień Ziemi 24 czerwca o godzinie 22:18:34, a opuści go już po północy, dokładnie o 0:35:29. Maksimum zaćmienia wypadnie o godzinie 23:26:10 (wszystkie czasy podano według czasu wschodnioeuropejskiego, obowiązującego obecnie w Polsce).
Zaćmienie półcieniowe to zjawisko trudne do obserwacji. Półcień to obszar, z którego widoczna jest tylko część świecącego obiektu. Warto popatrzeć na krawędzie cieni rzucanych przez budynki. Obszar oświetlony “płynnie przechodzi” w obszar zacieniony. To “przejście” to właśnie półcień. Z obszaru tego zobaczyć można jedynie część tarczy słonecznej.
W czasie maksymalnej fazy nadchodzącego zaćmienia w półcieniu znajdzie się jedynie 23,4 procent tarczy Księżycowej (jego północna, “górna” część). Na zaćmionym obszarze satelity widoczne będzie… częściowe zaćmienie Słońca. Faza zaćmienia (a więc i spadek jasności Księżyca)będzie zbyt mała, byśmy byli w stanie to zjawisko dostrzec.
Zaćmienia Księżyca są najbardziej efektowne wtedy, gdy dochodzi do tak zwanego zaćmienia cieniowego. Część (lub całość) tarczy księżycowej pogrążą się w cieniu Ziemi. Z tych obszarów Srebrnego Globu widoczne jest całkowite zaćmienie Słońca. My natomiast widzieć możemy brunatny cień rzucany przez naszą planetę. Tym razem jednak Księżyc minie cień Ziemi w odległości około 3/4 swojej średnicy.
Mimo wyjątkowo małej fazy, zachęcamy do rzucenia okiem na Księżyc w czasie zaćmienia. Jeśli nie możemy zobaczyć zaćmienia, miejmy przynajmniej świadomość, że ono zachodzi.
Następne zaćmienie Księżyca zdarzy się 20 listopada. Będzie widoczne w Polsce. Niestety – będzie to również zjawisko półcieniowe, jednak o nieco większej fazie (88,6 procent).
Michał M.
Nie było widać pociemnienia — Mimo usilnego wpatrywania się w Księżyc – nie byłem w stanie dostrzec jakiegokolwiek pociemnienia tej części jego tarczy, która znalazła się w półcieniu 🙁 Faza 0,24 to zdecydowanie za mało, żeby móc obserwować zaćmienie półcieniowe.
Szkoda, że nie było takiej pięknej pogody w czasie dwóch ostatnich całkowitych zaćmień Księżyca… Nie widziałem tego zjawiska od 1997 roku 🙁