Myśląc logicznie, gdy Księżyc jest oświetlony w 50 procentach (jest w pierwszej albo ostatniej kwadrze), powinien świecić połową jasności Księżyca w pełni.
Faktycznie, gdyby dysk Księżyca był płaski jak biała kartka papieru albo ekran projektora, to jasność jego powierzchni byłaby cały czas taka sama i faktycznie świeciłby połową jasności.
Jednak w tym przypadku jest inaczej 😉 Księżyc w przybliżeniu jest kulą i ilość padającego (i odbitego) światła słonecznego na jednostkę powierzchni spada w pobliżu
Gdy widzimy Księżyc w pełni, Słońce świeci na niego prawie z tego samego kierunku, z którego my oglądamy go z Ziemi. Oznacza to, że wszystkie cienie rzucane przez góry są za nimi, więc są niewidoczne dla nas.
Po zaledwie 54 godzinach Księżyc świeci połową jasności, jaką miał podczas pełni! Natomiast, gdy Srebrny Glob jest w pierwszej kwadrze, jego jasność wynosi 1/11 jasności Księżyca w pełni.
Podczas ostatniej kwadry Księżyc jest ciemniejszy i ma tylko 1/12 swojej jasności w pełni. Spowodowane jest to księżycowymi morzami, które słabiej odbijają światło słoneczne.
teha
C-D — A ja to znam, ze Księżyc Cienieje i Dłużeje.
teha
C-D — A ja to znam, ze Księżyc Cienieje i Dłużeje.
wottek
skad rto? — Skad sie wzielo takie okreslenie?
Andrzej
Ilustracja-animacja! — Hej!
Mała ciekawostka: ilustracją tego newsa jest obraz Księzyca w różnych fazach. Jeżeli się te wszystkie klatki połączy razem to wyjdzie wspaniała animacja! Widać że Księżyc zmienia wyraźnie wielkość z powodu eliptyczności swej orbity, a także “kiwa się” z powodu libracji…
Oto ta animacja (55 KB):
http://ksiezyce.republika.pl/images/ziemia/lunation_ajc_anim.gif
Niezły odlot, co???
Pozdrawiam
Andrzej Karoń
LukiW
Połorzenie — Widać na animacji jak Księżyc podczas swojego cyklu zmienia połorzenie (jak się obraca).
Warto pokazać ją początkującym.