Kilkanaście dni temu w
Do obserwacji potrzebna będzie lornetka. W zasadzie obiekt tej jasności można dostrzec gołym okiem, ale niewielka wysokość, na jakiej góruje planeta (niecałe 30 stopni), znacznie to utrudnia.
Opozycja Urana wypada w tym roku 27 sierpnia około 22:00. Piszemy o tym już dziś, gdyż za kilka dni na nocne niebo wypłynie Księżyc i prowadzenie obserwacji będzie znacznie trudniejsze. Jeśli więc chcemy obserwować planetę, najlepiej robić to już dziś około północy.
Jak już wspomniano – Uran świeci w Wodniku. Dzisiaj jest zaledwie 37 minut kątowych od gwiazdy sigma o jasności 4,8 magnitudo. W kolejne dni będzie się stopniowo od niej oddalał, pozostając wewnątrz trójkąta wyznaczonego przez sigmę, thetę (4,2 magnitudo) i jotę (4,3 magnitudo) Wodnika. Trzy wspomniane gwiazdy nie są szczególnie efektowne, ale przy poszukiwaniu tak słabego obiektu jak Uran – bardzo użyteczne.
Siódmą planetę Układu Słonecznego dzieli obecnie od Ziemi dystans 2,849 miliarda kilometrów.
Dołączona mapka powinna ułatwić obserwacje, do których serdecznie zachęcamy.
Limax7
Udało się ! — Znalazłem go bez problemu, najpierw lornetką potem przez teleskop o dość dużym powiększeniu (300x) – jednak zalecam mniejsze powiększenie gdyż obraz wyraźnie falował.
A Uran, ładny widać tarczę planety, a on był koloru zielono-niebieskiego. POLECAM naprawdę łatwo go znaleźć (zróbcie sobie lepszą mapkę 😉
Mariusz
Dziś — Ja dzis sie szukuje do obserwacji urana a przy okazji M31 :). Narazie chmurki sa ale cos sie zaczyna przejaśniać.
Mariusz
Rady — Mogłbyś dać jakieś rady odnośnie obserwacji Urana?
Mateoto
Czy widziałeś coś poza tym? — Konkretnie chodzi mi o jakieś naturalne satelity Urana.Ja też się szykuje do obserwacji Urana ale jeszcze nie wiem jak to dzisiaj będzie z księżycem i chmurami,chociaż co do zachmurzenia to narazie OK.
Limax7
Lepiej przez teleskop — Po pierwsze jak ktoś naprawdę chce znaleźć Urana niech sobie wydrukuje/przerysuje lepszą mapkę boa ta tutaj jest beznadziejna. Mając jakikolwiek program astro jest to łatwe zadanie.
Potem zostaje znalezienie go przez lornetkę i w końcu przez teleskop.
Przez lornetkę Uran wygląda jak gwiazda +5.7 mag. i nie da się rozpoznać czy to jest planeta, czy gwiazda (dlatego potrzebna jest dobra mapka)
Np. taka jaką sam sobie zrobiłem szukając Urana
http://komety.astrowww.pl/uran_20040826.png
A księżyców Urana nie widziałem, za to kolor i tarczę planety tak !
Michał M.
Michał M.
> Mając jakikolwiek program astro jest to łatwe zadanie.
To jest właśnie mapka z “jakiegokolwiek” programu astronomicznego, to znaczy z demonstracyjnej wersji SkyMapa 🙂 Nie mam pełnej wersji.
Do znalezienia Urana, jasnego w końcu, naprawdę wystarczy. Na mapce są gwiazdy prawie do 7 magnitudo. Z Neptunem faktycznie może być gorzej.
Limax7
Re : — Jednak ludzie nadal pytają się jak, więc mapka nie jest aż tak dokładna. Poza tym z tą mapką długo bym szukał tego Urana 😉 Bez urazy 🙂
Michał M.
Mnie wystarcza
> Jednak ludzie nadal pytają się jak, więc mapka nie jest aż tak
> dokładna. Poza tym z tą mapką długo bym szukał tego Urana 😉 Bez
> urazy 🙂
To jest tak: Ten news tak naprawdę niczego nie uczy. Dlaczego?
Otóż każdy człowiek albo zna się na niebie albo nie zna.
Jeśli się zna – mój news mu niepotrzebny. Weźmie sobie mapę, efemerydę i znajdzie Urana.
Jeśli się nie zna – i tak potrzebny mu będzie ktoś do pomocy albo miesiące praktyki, nikt nie zaczyna poznawania nieba od szukania Urana. Ja też musiałem do tego dorosnąc 😉
Po co więc napisałem ten tekst? Powiem szczerze – żeby prowokować do poznawania nieba. To duża frajda znaleźć Urana czy Neptuna, dlatego chcę żeby jak najwięcej ludzi to robiło.
pozdrawiam
Limax7
… a innym ?
> Otóż każdy człowiek albo zna się na niebie albo nie zna.
>
> Jeśli się zna – mój news mu niepotrzebny. Weźmie sobie mapę,
> efemerydę i znajdzie Urana.
Nie wszystko jest czarne albo białe. Są ludzie, którzy średnio się znają na niebie. Jako jeden z najlepszych portali astronomicznych, wypadało by zamieścić bardziej szczegółową mapkę. Ta tu ma rozmiary 742×456 i jest dla mało czytelna, niestety 😉
Jednakże doceniam wkład jaki włożyłeś w ten news.
Pozdrawiam, Limax7
Michał M.
Od września pewnie będzie lepiej
> Jako jeden z najlepszych portali astronomicznych,
> wypadało by zamieścić bardziej szczegółową mapkę.
>
> Jednakże doceniam wkład jaki włożyłeś w ten news.
Dziękuję 😉 Tak się składa, że od 1 września pisanie newsów zjawiskowych przejmuje ktoś inny (choć ja jeszcze nie wiem kto). Mam nadzieję, że będzie publikował lepsze mapki.