Letnie niebo nie daje możliwości obserwowania obiektów głębokiego nieba (ang. deep sky). Z drugiej jednak strony schowane nisko pod horyzontem Słońce potrafi nawet w środku nocy rozświetlać chmury znajdujące się na dużych wysokościach. Latem warto obserwować północny nieboskłon w poszukiwaniu niebiesko świecących obłoków.
Noctilucent clouds (z łacińskiego: nocti – noc, lucent – świecić) czyli świecące nocne obłoki to ciekawe i zarazem dość widowiskowe zjawiska atmosferyczne. Skład świecących chmur nie jest do końca znany. Obecnie rozwijane są dwie równoległe teorie mówiące o pochodzeniu tych obłoków. Pierwsza z nich głosi, że w mezopauzie na wysokościach około 80 kilometrów i wyżej, w środowisku dużo suchszym niż powietrze na Saharze, znajdują się drobne kryształki lodu. Według drugiej teorii obłoki te składają się z pyłu pochodzenia bądź meteoroidalnego, bądź z zanieczyszczeń cywilizacyjnych. Chmury znajdujące się na takich wysokościach oświetlane są przez schowane nisko pod horyzontem Słońce.
Uprzywilejowanymi obszarami na Ziemi, z których można obserwować to zjawisko są szerokości geograficzne 50 – 65 stopni, a okres w jakim możemy je obserwować to czerwiec – lipiec (dla obserwatorów na półkuli północnej).
Wszystkim zainteresowanym obserwacjami tego zjawiska polecam
Andrzej
Też udało mi się je sfotografować. — Widok jest niesamowity, gdyby były zielone to wyglądały by jak zorza. Co ciekawe wcześniej nigdy ich nie widziałem. Zdjecią wykonałem kilka tygodni temu. Zainteresowanym podeśle na maila.
Andrzej
prośba o przysłanie zdjęcia — Prośba do Andrzeja o przysłanie zdjęcia na adres andrzej@m.krakow.pl
Karol Langner
mi też — mi też, mi też 🙂
może opublikujemy to w Astronewsach? 😀
Autor tego artykulu
mi tez podeslij 🙂 — Moj mail: simkoz@o2.pl
Sławek
Zdjęcia — proszę mi też podeślij te zdjęcia mój mail Tasior100@wp.pl
kamil1
mi też II — mój adres: bruchal.kamil@gmail.com
z góry dziękuje
bloo
zdjęcia NLC — Witam. W lecie udało mi się sfotografować NLC. Najlepsze zdjęcie można obejrzeć tutaj:
http://bloo777.deviantart.com/art/Noctilucent-Clouds-I-89936865
a calą kolekcję zdjęć z tego wieczora można obejrzeć tu:
http://picasaweb.google.com/bloo777/NLC
Polecam również wejść na stronę główną portalu deviantart.com i w wyszukiwarce wpisać „NLC” bądź „noctilucent”- można tam znaleźć naprawdę wiele wspaniałych zdjęć tego zjawiska sfotografowanych przez fotoamatorów z całego świata 🙂