Marcowa pierwsza kwadra Księżyca wypadnie 17 dnia tego miesiąca o 20:19 naszego czasu. Znajdziemy go wtedy około 50 stopni ponad zachodnim horyzontem. Na niebo w kierunku naturalnego satelity Ziemi warto jednak spojrzeć szczególnie dzisiaj wieczorem.
Srebrny Glob przemierza konstelację Byka. W momencie pierwszej kwadry świecić będzie w pobliżu bety i zety tego gwiazdozbioru. Te dwie gwiazdy traktować można jako rogi niebieskiego zwierzęcia (Hiady to jego pysk, a czerwony Aldebaran – oko).
Księżyc w pierwszej kwadrze widoczny jest w pierwszej połowie nocy i zachodzi średnio o północy. Tym razem poświeci dłużej, do trzeciej w nocy, gdyż jego deklinacja wynosi prawie +28 stopni i przemierza po niebie bardzo długi łuk, górując bardzo wysoko.
To wszystko za dwa dni. A dlaczego warto popatrzeć na Księżyc dzisiaj? Około 19:00, gdy będzie już wystarczająco ciemno, około 2 stopni od Srebrnego Globu (w fazie 31 procent) zobaczymy znaną gromadę otwartą Plejady, odległą od Ziemi o około 360 lat świetlnych. Księżyc nie będzie nas oślepiał swoim blaskiem i dlatego warto przyjrzeć się temu złączeniu.
Zapraszamy do obserwacji!