26 stycznia 2009 roku dojdzie do obrączkowego zaćmienia Słońca (znajdującego się w konstelacji Koziorożca). Pas w którym będzie ono widoczne skutecznie ominie kontynenty, dając szansą obserwacji zjawiska głównie marynarzom na Oceanie Indyjskim.
Zaćmienie rozpocznie się o 7:03 naszego czasu na południowym Atlantyku. Będzie widoczne w korytarzu o szerokości ponad 300 kilometrów. Ominie on Afrykę około 900 kilometrów na południe od Przylądka Igielnego i wkroczy na Ocean indyjski.
Aby skutecznie omijać wszystkie zamieszkałe lądy, przemierzając ten ocean, zaćmienie odbije nieco na północ (uniknie dzięki temu katastrofy jaką byłoby dać się zobaczyć w Australii). Na środku Oceanu, z dala od wszelkich lądów, zaćmienie będzie mieć maksimum o godzinie 8:59. Znajdujące się dokładnie na linii zaćmienia ryby zobaczą czarny krąg Księżyca zakrywający 93 procent tarczy Słońca, a wokół niego – jasno świecący pierścień. Faza obrączkowa trwać będzie 7 minut i 54 sekundy.
Pas fazy obrączkowej spróbuje jeszcze (bezskutecznie) przedrzeć się pomiędzy Jawą i Sumatrą). Tam obserwatorzy zobaczą wreszcie zjawisko obrączkowe stojąc na lądzie suchą nogą. Zaćmienie zrezygnuje z dalszych prób omijania lądów i dokuczania astronomom, przetnie Borneo, zahaczy o Celebes i ostatecznie zakończy się o 10:52.
Wokół pasa zaćmienia obrączkowego rozciągać się będzie obszar, w którym dojdzie do zaćmienia częściowego. Obejmie on południową Afrykę, Madagaskar, większość Oceanu Indyjskiego, południowe Indie, południowo-wschodnią część Azji, Australię i znaczną część Antarktydy.
W tym roku dojdzie do jeszcze jednego zaćmienia Słońca. 22 lipca zjawisko całkowite widoczne będzie w Indiach, w Chinach i na Pacyfiku.