Wczesnym wieczorem nad zachodnim horyzontem dostrzec można 3 „gwiazdki” świecące blisko siebie. To Mars, Saturn i Spika (najjaśniejszy obiekt konstelacji Panny). Zachęcamy do zwrócenia w tę stronę oczu i lornetek.
15 sierpnia Mars minie Saturna w odległości około 2,5 stopnia. Przez kilka najbliższych dni warto sprawdzać jak zmienia się położenie tych planet i świecącej obok jasnej gwiazdy.
Blask wszystkich trzech obiektów jest podobny, chociaż bardzo różne są ich od nas odległości.
Mars świeci z jasnością +1,1 magnitudo w odległości 257 milionów kilometrów. Zbliża się do złączenia ze Słońcem. Dojdzie do niego 18 kwietnia 2013 roku.
Jasność Saturna to +0,8 wielkości gwiazdowej (świeci więc jaśniej niż Czerwona Planeta), a jego odległość od Ziemi to 1526 milionów kilometrów (6 razy dalej niż Mars). Złączenie ze Słońcem „zaplanowano” na 25 października 2012.
Blask Spiki wynosi +1,0, a dystans Ziemia-gwiazda to 260 lat świetlnych (gwiazda znajduje się 10 milionów razy dalej niż Mars i 1,6 miliona razy dalej niż Saturn).
15 sierpnia około godziny 21:00 planety i gwiazda znajdą się zaledwie 5 do 9 stopni nad zachodnim horyzontem, który wciąż rozjaśniony będzie blaskiem Słońca świecącego 8 stopni pod nim. Właśnie dlatego sugerujemy zabranie na obserwacje lornetki.
Początkujący obserwator, widząc 3 świecące punkty, może mieć problem ze stwierdzeniem który z nich to Mars, który Saturn, a który – gwiazda. Pomocą w identyfikacji może być załączona do tego tekstu mapa.