Podróże kosmiczne fascynują ludzkość od zarania dziejów. Każdy z nas kojarzy przynajmniej kilka dzieł kultury, ukazujących ogromne statki-arki, rakiety poruszające się z prędkościami nadświetlnymi czy terraformację obcych planet. Na przestrzeni lat powstało wiele różnych wizji kolonizacji kosmosu, lecz które z nich mają szansę spełnić się w rzeczywistości? O tym właśnie dowiecie się z książki „Przewodnik podróżnika po gwiazdach”.
Autorem książki jest Les Johnson, fizyk pracujący w NASA oraz autor książek popularnonaukowych i fantastycznonaukowych. Dzięki swej ogromnej wiedzy i zamiłowaniu do sci-fi w niezwykle rzetelny, a zarazem przystępny sposób przeprowadza czytelników przez kolejne etapy podróży międzygwiezdnej.
Ta pozycja jest dla osób, które zmienią opisywane przeze mnie podróże w rzeczywistość.
Les Johnson, Przewodnik podróżnika po gwiazdach, s. 9.
Każdy rozdział poświęcony jest innemu zagadnieniu związanemu z odbyciem takiej podróży: napędowi, systemowi komunikacji czy źródłom energii. Autor omawia ważne problemy, z którymi ludzkość będzie musiała się zmierzyć w trakcie lotu międzygwiezdnego, a z których często nie zdajemy sobie sprawy. Są to zarówno problemy techniczne, jak i ekonomiczne, polityczne czy psychologiczne. Jaki ustrój i prawa miałyby panować na statku kosmicznym? Czy ingerencja w genom ludzki w celu dostosowania nowych osadników do życia na innej planecie jest etyczna? Jaki napęd byłby w stanie umożliwić ludziom uwolnienie się spod wpływu grawitacji Słońca i dotarcie do innej gwiazdy? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziecie w książce Johnsona.
W ostatnim rozdziale autor przytacza przykłady filmów i książek z gatunku science fiction, które podejmują tematykę podboju kosmosu. Brutalnie zderza przedstawione w nich idee z rzeczywistością – nie w celu zniechęcenia nas do ich oglądania bądź czytania, lecz aby pokazać, że zorganizowanie lotu międzygwiezdnego jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Autor podkreśla ogromną wartość dzieł kultury ukazujących piękno kosmosu, takich jak „Star Trek”, gdyż stanowią one inspirację dla większości przyszłych inżynierów kosmicznych.
Uważam, że książka Johnsona stanowi doskonałe podsumowanie tego, na jakim etapie rozwoju technologicznego jesteśmy oraz tego, co powinniśmy jeszcze osiągnąć, by loty międzygwiezdne stały się możliwe. Mimo że jest to książka opowiadająca o ważnych teoriach naukowych, to lekki i wciągający styl pisania sprawił, że przepadłam na długie godziny. Myślę, że każdy, niezależnie od posiadanej wiedzy, wyniesie z tej książki coś nowego i zmieni swoje spojrzenie na miejsce ludzi w kosmosie.
Tytuł oryginalny: A Traveler’s Guide to the Stars
Autor: Les Johnson
Tłumaczenie: Przemysław Boczarski
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Liczba stron: 243
Data wydania: 2024
Korekta – Alex Rymarski