Zespół astronomów z Uniwersytetu w Montrealu odkrył najbardziej masywną spośród zaobserwowanych do tej pory gwiazd. Choć naukowcy przewidywali istnienie gwiazd osiągających 150 mas Słońca, poprzedni rekord wynosił 83 masy Słońca i należał do WR20a.
Tłumaczenie: Michał Stawski
Szczegóły odkrycia zostały zaprezentowane przez profesora Anthonego Moffata na konferencji Kanadyjskiego Towarzystwa Astronomicznego (CASCA).
Gwiazda nazwana A1 jest częścią układu podwójnego i ma masę 114 razy większą niż Słońce. Okres obiegu tej gwiazdy wynosi 3.7724 dnia. Jest ona najjaśniejszą gwiazdą leżącą w centrum dużej, gęstej gromady NGC 3603, oddalonej od Ziemi o 20 000 lat świetlnych. Również druga gwiazda tego układu podwójnego ma dużą masę, bo jest aż 84 razy masywniejsza niż nasze Słońce.
Masy gwiazd obliczono poprzez zestawienie danych uzyskanych z badań orbit układu podwójnego przez European Very Large Telescope (VLT), z zaćmieniami zaobserwowanymi przez teleskop Hubble'a.
W pobliżu A1 znajduje się inny układ podwójny, nazwany “C”, o okresie obiegu 8.92 dnia. Choć nie znamy jeszcze mas gwiazd tworzących ten układ, one również wydają się masywne. Obecnie zespół bada też inne masywne gwiazdy w Drodze Mlecznej i Obłokach Magellana.
Istnienie gwiazdy o masie większej niż 150 mas Słońca jest niemożliwe, gdyż gdy przekroczy ona tę granicę, wewnętrzne ciśnienie pokonuje siłę grawitacji i sprawia, że gwiazda staje się niestabilna. Podejrzewa się jednak, że we wczesnym stadium rozwoju wszechświata mogły istnieć gwiazdy o masach kilkuset Słońc. Ciśnienie w ich wnętrzach nie było wtedy aż tak duże, ponieważ ciężkie pierwiastki zostały wytworzone w jądrach gwiazd o wiele później.
Astronomowie mają nadzieję na kolejne odkrycia, choć nie będzie to łatwe ze względu na duże odległości gwiazd.
winiar
Najmasywniejsza? — Poprzednia rekordzistka miała 83 masy Słońca, a Eta Carinae? Ona ma chyba 100-150 mas Słońca (czy może się mylę 😉 )
czereśnia
eta — Problem leży właśnie w precyzji tego określenia: 100-150 mas Słońca 🙂 Nie mamy precyzyjnego pomiaru jej masy.