Dzisiaj, 17 grudnia, w Paryżu ogłoszono nazwy ponad 110 układów planetarnych, które wyłoniono w konkursie NameExoWorlds. Kampania została zrealizowana z okazji stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). W Polsce, wyniki ogłoszono o godz. 11:00 (CET) w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie na specjalnej uroczystości.
Ze względu na to, że IAU jest organem, który nadaje oficjalne oznaczenia i nazwy obiektom niebieskim, ogłoszone dzisiaj nazwy są obowiązujące. Każdy kraj biorący udział zaproponował nazwy dla gwiazdy i planety, które są widoczne na niebie nad danym krajem, a do ich obserwacji wystarczy prosty teleskop do obserwacji planet. Polsce, do nazwania, przypadła para z systemu BD+14 4559, od dziś nosząca oficjalne nazwy Solaris (gwiazda) i Pirx (planeta).

Autorem propozycji Solaris/Pirx jest Eryk Nowik z miejscowości Siemiatycze. W odwrotnej kolejności propozycję nadesłał także Piotr Kancerek z miejscowości Włoszczowa. Sam układ planetarny został odkryty przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Para Solaris/Pirx była jedną z trzech zaproponowanych przez Polskę. Prócz niej do IAU wpłynęły nazwy Geralt/Ciri oraz Swarog/Weles. Propozycja nawiązująca do sagi Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego wygrała internetowe głosowanie i zebrała poparcie ponad połowy głosujących (47 006 głosów – 53,32%), jednakże nazwa ta została odrzucona przez IAU. Głównym argumentem zaproponowanym przez IAU był fakt, że nazwy Geralt i Ciri zostały kilka lat temu zarejestrowane jako znak towarowy. Przy tej okazji warto nadmienić, że nazwy Stribor/Veles (również w odniesieniu do słowiańskich bóstw) zostały przyjęte przy okazji przeprowadzania konkursu w Chorwacji.
Kolejne miejsca w głosowaniu zajęły odpowiednio:
- Solaris i Pirx – 13796 głosów (15,65%)
- Swarog i Weles – 7568 głosów (8,58%)
- Twardowski i Boruta – 6344 głosy (7,20%)
- Polon i Rad – 5956 głosów (6,76%)
- Piast i Lech – 3974 głosy (4,51%)
- Jantar i Wolin – 3518 głosów (3,99%)
Warto dodać, że w polskim głosowaniu wzięło udział 88162 osób. W Hiszpanii, w której wpłynęła druga największa liczba głosów, głosujących było dwa razy mniej. Nazwy innych układów planetarnych, którym dzisiaj przyznano nazwy, można zobaczyć na stronie nameexoworlds.iau.org