Prezentujemy zadania, które w miniony poniedziałek rozwiązywać musieli uczestnicy zawodów drugiego stopnia XLVII Olimpiady Astronomicznej. Za nadesłanie ich treści serdecznie dziękujemy Kubie Skowronowi.
XLVII Olimpiada Astronomiczna
Zadania zawodów drugiego stopnia, 19 stycznia 2004 roku
- Na początku bieżącego roku osiadł na Marsie lądownik Spirit, który będzie wędrował przez okres co najmniej 3 miesięcy po dnie krateru, gdzie został osadzony. Oblicz jak będzie zmieniała się z czasem odległość Marsa od Ziemi, przyjmując, że w momencie lądowania elongacja Marsa wynosiła f = 88o. Przyjmij upraszczająco, że Ziemia i Mars poruszają się w jednej płaszczyźnie, po okręgach o promieniach odpowiednio równych RZ = 1 AU, RM = 1.52 AU, z okresami obiegu równymi odpowiednio PZ = 1 rok i PZ = 1.88 lat. Jaki to będzie miało wpływ na czas docierania sygnałów z Ziemi do Marsa i sygnałów powrotnych?
- W trakcie ewolucji Wszechświata zmienia się jego średnia gęstość. W najprostszym, ale zupełnie dobrze opisującym Wszechświat modelu, określa to równanie Friedmanna:
[dR(t)/dt]2 = 8*PI*G / 3 * R2(t) * ro(t)
gdzie R(t) jest czynnikiem skali, G – newtonowską stałą grawitacji a ro(t) – gęstością materii. Powyższe równanie różniczkowe opisuje ewolucję czasową tzw. Wszechświata płaskiego (o krzywiźnie równej zero), a pochodną czasowa w tym przypadku oznacza pochodną względem czasu kosmicznego t. Wiedząc, że przesunięcie ku czerwieni jest opisane wzorem
z = R(tw)/ R(te) – 1
gdzie tw i te oznacza odpowiednio czas kosmiczny w momencie rejestracji światła (czyli współcześnie) oraz w momencie jego emisji, oblicz średnią gęstość Wszechświata obecnie i w momencie emisji światła, którego przesunięcie ku czerwieni obecnie wynosi 6.
W rozpatrywanym zakresie zmienności czasu kosmicznego można założyć, że Wszechświat jest wypełniony pyłem, czyli ciśnienie materii jest możliwe do pominięcia. Zauważ, że konieczny do rozwiązania zadania związek między gęstością masy i czynnikiem skali da się określić. Przyjmij, że stała Hubble’a z definicji określona jako H(t) = [dR(t)/dt] / R(t) wynosi współcześnie 70 km/(s*Mpc).
- Podaj ekstremalne szerokości geograficzne występowania “księżycowych dni i nocy polarnych” dla Księżyca blisko pełni, rozumianych jako zjawisko, w którym Księżyc nie zachodzi w dwóch kolejnych kulminacjach dolnych oraz zjawisko w którym Księżyc w kolejnych dwóch kulminacjach górnych nie jest widoczny. Przedyskutuj, kiedy w ciągu roku takie zjawiska (dla wskazanych poprzednio obszarów) mogą nastąpić podczas pełni Księżyca.
- W dniu 8 czerwca 2004 roku nastąpi przejście Wenus na tle tarczy słonecznej. “Kalendarz Astronomiczny na rok 2004” (T. Ściężor, PTMA) podaje następujące momenty zjawiska:
pierwszy kontakt 5h20m UT,
drugi kontakt 5h39m UT,
trzeci kontakt 11h03m UT,
czwarty kontakt 11h23m UT.
Zaproponuj program obserwacji zjawiska, zakładając, że masz do dyspozycji teleskop o średnicy 25 cm i ogniskowej 250 cm, z napędem zegarowym. W projekcie uwzględnij cel obserwacji, a także określ, jakie dodatkowe oprzyrządowanie będzie potrzebne w przeprowadzeniu obserwacji.
Jakub Skowron
Nieaktualny link przy zdjęciu Planetarium — Informuję, że aktualny adres Planetarium w Chorzowie to:
http://www.planetarium.chorzow.net.pl/
Wyniki drugiego etapu powinny pojawić się już we wtorek.
Krzysztof Tora
🙂 — to miło 🙂