Od czterech miesięcy trwa Międzynarodowy Rok Astronomii. Gdy uczelnie, obserwatoria i planetaria organizują pokazy nieba, my proponujemy wycieczkę do… Ogrodu Botanicznego w Łodzi.
Astronomia nie jest nauką samą dla siebie. Wykorzystuje matematykę, łączy się z fizyką i chemią. Jednak bez trudu można dostrzec też jej związki także z innymi naukami.
Ziemia, przedmiot badań geografii, to ciało niebieskie. Orientacja osi obrotu Ziemi, ruch Słońca na niebie interesuje zarówno astronomów jak i geografów. Zmiany pór roku są jednym z czynników kształtujących klimat i pogodę naszej planety.
A biolog? Czy on może znaleźć wspólny temat z astronomem? Oczywiście. Zmiany pór roku oraz cykl dzień/noc sterują zachowaniem roślin i zwierząt. Kwiaty kwitną w określonych porach roku, a zwierzęta prowadzą aktywne życie o odpowiednich porach roku.
Aby pokazać związki astronomii i botaniki, w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi stworzono ścieżkę edukacyjną “Czasoprzestrzeń Przyrodnicza”. Składa się ona z 6 zegarów słonecznych o różnej konstrukcji. Przy każdym z nich znajdują się tablice informacyjne.
Spacerując wśród łódzkich zegarów, przeczytać można o czasie słonecznym, urzędowym, analemmie, ruchu dziennym Słońca w różnych porach roku.
Wśród alejek parku odnaleźć można też “zegar kwiatowy”. Różne gatunki kwiatów otwierają i zamykają swoje płatki o różnych porach dnia. W wiosenny lub letni dzień, obserwując ich stan, można więc odczytać przybliżoną godzinę.
Zachęcamy do odwiedzenia Ogrodu Botanicznego. Wejście znajduje się u zbiegu ulic Konstantynowskiej i Krzemienieckiej. Warto pospacerować alejkami parkowymi nie tylko dla zegarów słonecznych, ale także po to, by zobaczyć różnorodność prezentowanych tam roślin. W pobliżu znajduje się także Ogród Zoologiczny, Lunapark oraz Park na Zdrowiu, największy z łódzkich parków.