7 maja o 19:00 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Proton z satelitą DirecTV-5 na pokładzie. Sześć i pół godziny później satelita znalazł się na orbicie przejściowej do orbity geostacjonarnej.
Start został przeprowadzony przez International Launch Services, rosyjsko-amerykańską spółkę zajmującą się eksploatacją rosyjskich rakiet Proton i amerykańskich Atlasów.
Start rosyjskiej rakiety Proton miał miejsce 7 maja 2002 roku o godzinie 19:00 czasu wschodnioeuropejskiego.
Docelowo DirecTV-5 zostanie umieszczony 36 tysięcy kilometrów ponad ziemskim równikiem 119 stopni na zachód od Greenwich. W lipcu zacznie być użytkowany. Zastąpi on w pracy starego satelitę DirecTV-6. Będzie przekazywał hiszpańskojęzyczne programy dla odbiorców w Stanach Zjednoczonych.