Mimo uziemienia floty promów kosmicznych, w Centrum Kosmicznym imienia Kennedy’ego trwa przygotowywanie do umieszczenia na orbicie kolejnych elementów Stacji Kosmicznej. Wczoraj na Florydzie uroczyście powitano dwa z nich.
“Nawet w tych czasach próby posuwamy się naprzód w kierunku wyższych celów” – powiedział Bill Gerstenmaier, dyrektor NASA do spraw budowy Stacji. “Kiedy wahadłowce będą gotowe do startu, my również będziemy gotowi“.
Na Florydzie rozpocząć się właśnie mają testy dwóch elementów, które w Kosmosie mają zostać umieszczone przez promy. Pierwszy z nich to zbudowany w Europie moduł przejściowy “Node 2”. Drugi to japońskie laboratorium naukowe “Kibo”.
“Te dwa elementy staną się wkrótce częściami Stacji Kosmicznej. Najpierw jednak muszą przejść na Ziemi testy” – powiedział dyrektor KSC Roy Bridges.
“To bardzo istotne prace. Kiedy elementy znajdą się na orbicie, muszą działać bez zarzutu. Muszą więc być dokładnie zbadane tutaj, na Ziemi“.
W środę podpisano dokument przekazujący Node 2 z ESA do NASA. Element został zbudowany w Europie dla Amerykanów w ramach handlu wymiennego. Zapłatą za niego będzie możliwość wyniesienia w Kosmos przez wahadłowiec europejskiego laboratorium Columbus.
Na Florydzie odbędą się między innymi testy połączonych modułów Node 2 i Kibo. Sprawdzona zostanie zgodność systemów zasilania w energię elektryczną.
“Dostarczenie komponentów zbudowanych w Europie i Japonii to kolejny dowód na istnienie i trwanie międzynarodowej współpracy w budowie Stacji Kosmicznej” – powiedział Gerstenmaier.
Node 2 ma wystartować w ramach misji STS-120. Jest to siódmy lot czekający w kolejce. Dzięki tej misji zostanie zakończona budowa amerykańskiej części ISS. Moduł zwiększy objętość wnętrza Stacji o około 500 metrów sześciennych i pozwoli na dołączenie do kosmicznego domu elementów zbudowanych w innych krajach.
Kibo (Nadzieja) jest częścią japońskiej części Stacji. Japończycy zbudują też platformę na zewnątrz Stacji, na której przeprowadzane będą eksperymenty naukowe, automatyczny manipulator oraz dwa moduły logistyczne.
Node 2 przybył na Florydę 1 czerwca na pokładzie samolotu Airbus Beluga. Został przewieziony z Turynu, gdzie zbudowała go firma Alenia Spazio.
Japoński moduł przypłynął statkiem. Jego podróż do Ameryki trwała od 2 maja do 4 czerwca. Kibo został zbudowany w Japońskim Centrum Kosmicznym Tsukuba w pobliżu Tokio.