Zdjęcie w tle: ESO
O obiekcie:
Gromada Ptolemeusza jest to gromada otwarta, znajdująca się około 980 lat świetlnych od Ziemi. Szacuje się, że obiekt ma masę ok. 735 razy większą niż masa słońca i przybliża się do Ziemi z prędkością ok. 14 km/s. M7 zawiera 80 gwiazd, które powstały w miej więcej tym samym czasie z tego samego obłoku kosmicznego. Grupy gwiazd w gromadach otwartych, które są miej więcej w takim samym wieku i mają podobny skład chemiczny, pozwalają naukowcom przyjrzeć się ich ewolucji i strukturze.
Gromada Ptolemeusza jest bardzo jasnym obiektem, znanym od starożytności. Gwiazdy w niej są bardzo rozproszone, dlatego początkowo uważano ją za sporych rozmiarów mgławice. Została nazwana na cześć greckiego astronoma i matematyka Klaudiusza Ptolemeusza, który zaobserwował ją jako pierwszy. Została przez niego opisana jako “Mgławicę podążającą za żądłem skorpiona”.
Podstawowe Informacje:
- Typ obiektu: Gromada Otwarta
- Numer w katalogu NGC: NGC 6475
- Jasność: 3,3
- Gwiazdozbiór: Skorpion
- Deklinacja: -34°47’34”
- Rektascensja: 17h 53m 51,2s
- Rozmiar kątowy na niebie: 80′ x 80′
Jak i kiedy obserwować:
Gromadę Ptolemeusza najłatwiej znaleźć prowadząc prostą pomiędzy gwiazdami Skorpiona i Strzelca: λ Sco i δ Sgr. Obiekt znajduje się mniej więcej w połowie odległości miedzy tymi gwiazdami. Bardzo blisko obiektu M7 znajduje się M6, Gromada Motyl również należąca do katalogu Messiera.
Obiekt M7 jest bardzo jasnym obiektem, można go dostrzec gołym okiem. Ze względu na duże rozmiary kątowe, najwygodniej oglądać go przez lornetkę. Obserwacje najlepiej przeprowadzać latem, gdy gwiazdozbiór skorpiona jest dobrze widoczny. Gromada Ptolemeusza jest najmocniej wysuniętym na południe obiektem katalogu Messiera, przez co trudno ją obserwować w wysokich szerokościach geograficznych.