W miniony poniedziałek, 9 sierpnia, o 8:15 czasu warszawskiego ISAS wystrzeliło niewielką rakietę S-310-34 z Uchinoura Space Center w Kagoshimie w Japonii. Start był kulminacyjnym punktem w przygotowaniach do wprowadzenia nowej technologii napędowej – tak zwanego kosmicznego żagla (lub słonecznego żagla).
Materiały filmowe uzyskane z prototypu wystrzelonego w poniedziałek wskazują, że pomysł ma duże szanse na wprowadzenie w życie. Jest to jednocześnie pierwszy udany test żagla. Japończykom udało się wyprzedzić zarówno NASA, jak i The Planetary Society.
Rakieta S-310-34 wyniosła dwa prototypy różniące się wyposażeniem, oba z powłoką o grubości 7,5 mikrometra. Pierwszy z nich to koniczynokształtny żagiel uwolniony 100 sekund po starcie na wysokośic 122 kilometrów, drugi natomiast – przypominający wachlarz – 230 sekund po starcie na wysokości 169 kilometrów. Obie próby zakończyły się sukcesem. Rakieta spadła do morza 400 sekund po starcie.
as
Tajemnicze zagle — Od pewnego czasu pojawiaja sie wiadomosci na temat postepow w rozwijaniu technologii-starego pomyslu-zagla slonecznego.Lecz sledzac te informacje zauwaza sie w nich niedosyt i brak profesjonalizmu.Np:dlaczego w powyzszym news-ie nie jest podana powierzchnia zagla, ktora ma decydujace znaczenie w korzystaniu z tej technologi,jaki jest program tego przedsiewziecia,czy “zagiel” zawiera jakas elektronike- tego typu pytania mozna by mnozyc. Rozumie ze NEWS nie moze byc referatem na dany temat,ale przydalby sie odnosnik , gdzie mozna dowiedziec sie wiecej na interesujacy temat.
sfetr
Odnosnik — Od tego masz zrodlo newsa. Przy kazdym masz przeciez bibliografie. Wystarczy kliknac.
Krzysztof
Parametry — Zasadniczo brakuje mi parametrow tworzonych żagli. Jaki ciąg, jaką elektronike są w stanie uciągnąć, co z zasilaniem elektroniki itp.
sfetr
Dane szczegolowe — Niestety, Japonczycy nie podali detali, a przeciez nie ma sensu, zebym sam je wymyslal nie wiadomo skad – to juz byloby przeklamanie. Jestesmy po prostu uzaleznieni od dancyh, jakie uda nam sie znalezc.