Mamy okazję na nowo przyjrzeć się naszej planecie. NASA i National Imagery and Mapping Agency (NIMA) udostępniły nowe dane topograficzne dla całego globu. Uzyskany podczas Shuttle Radar Topography Mission globalny zestaw danych, zwany SRTM30, będzie miał znaczny wpływ na poprawę map powierzchni Ziemi między 60 stopniem szerokości geograficznej południowej a 60 stopniem szerokości północnej. Obejmuje to obszar w przybliżeniu od południowego krańca Grenlandii do południowego końca Ameryki Południowej.
Do tej pory głównym źródłem danych cyfrowych o wysokości był opublikowany w 1996 roku U.S. Geological Survey’s “GTOPO30”. Zestaw danych dostępny był naukowcom i analitykom, a ich rozdzielczość wynosiła 30 sekund. Chodzi tu o miarę łukową powierzchni Ziemi (taką jak szerokość i długość geograficzna) – jednej sekundzie odpowiada około 928 metrów. SRTM30 dorównuje rozdzielczością GOP30, jednak jakość danych jest nieporównywalnie lepsza i zanosi się na wielki skok w dokładności obrazowania.
“SRTM30 to znaczący przykład korzyści, jaki daje program kosmiczny NASA i technologia satelitarnej kartografii” – mówi John LaBrecque, kierownik projektu Solid Earth and Natural Hazards Program.
“Jakość wcześniejszych map Ziemi różniła się znacznie, ponieważ powstały one w wyniku połączenia wielu różnych źródeł danych zebranych przez generacje odkrywców i podróżników. W wielu miejscach mapy te są niedokładne. Za pomocą technologii NASA, sześciu astronautów dokonało pomiaru 80 procent powierzchni Ziemi w zaledwie 10 dni, produkując trójwymiarowy obraz powierzchni Ziemi ze znaną i jednorodną dokładnością” – kontynuuje.
Dokładne mapy potrzebne są zawsze, od planowania wycieczki po budowę autostrady. Znajomość dokładnego położenia i kształtu szczytów gór czy dolin rzecznych jest ważna, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywość transportu powietrznego, kierować gospodarką wodną czy kontrolować pożary lasów.
Opublikowane nowe zdjęcia podkazują końcowe efekty pracy z danymi SRTM30. Pokazano klasycznie Ziemię ze wszystkimi kontynentami widocznymi (projekcja Mercator) oraz trzy obrazy globu widzianego znad Ameryk, Afryki i zachodniego Pacyfiku. Użyto dwóch metod wizualizacji – cieniowania i skali kolorów. Cienie powstały w wyniku “obliczeniowego” oswietlenia z północnego-zachodu, tak że północno-zachodnie zbocza wydają sie jaśniejsze, a południowo-wschodnie ciemniejsze. Skala kolorów przebiega od zielonego oznaczającego najmniejsza wysokośc poprzez żółty, pomarańczowy aż do białego w najwyższych punktach.
Mapa SRTM30 jest jednym z kilku produktów uzyskanych dzieki misji Shuttle Radar Topography Mission (SRTM). W wyniku programu otrzymano również mapy Północnej i Południowej Ameryki, gdzie widoczne są formy o powierzchni około 30 metrów kwadratowych. Mapy te są dziesięć razy dokładniejsze niż wspomniane mapy całego globu.
Dane z SRTM opracowano do postaci cyfrowej w Jet Propulsion Laboratory. O ich publikacji Mapa topograficzna świata“>informowaliśmy. NIMA pomoże przygotować oficjalne końcowe mapy. Geological Survey Earth Resources Observation Systems Data Center w Sioux Falls jest odpowiedzialne za archiwizacje i dystrybucję danych.
SRTM jest misją NASA, NIMA oraz niemieckiej i włoskiej agencji kosmicznej.
Paweł
Rozdzielczość satelity — “jednej sekundzie odpowiada około 928 kilometrów” ?!?!
Może na orbicie satelity, ale nie na powierzchni Ziemi.
Jeżeli się mylę, to prosiłbym kogoś o dokładniejsze wyjasnienie
“rozdzielczości”
aniau
Oczywiście nie kilometry 🙂 — Przepraszam…
Świadomie czy nieświadomie ale dopisałam kilo. Oczywiście 1 sekundzie (łuku) na powierzchni Ziemi odpowiada 928 METRÓW. Za czujnośc dziękuje, za błąd przepraszam i obiecuje większą uwage.
Janusz
Chyba nie potrafię liczyć — Podobno równik ma w przybliżeniu 40 tys. km.
Jeżeli to podzielić przez 360 st., a następnie
przez 60 min. i jeszcze przez 60 sek. to mi
wychodzi, że sekunda to około 31 m.
Pozdrawiam,
Janusz Michalak
Janusz
Chyba nie potrafię liczyć — Podobno równik ma w przybliżeniu 40 tys. km.
Jeżeli to podzielić przez 360 st., a następnie
przez 60 min. i jeszcze przez 60 sek. to mi
wychodzi, że sekunda to około 31 m.
Pozdrawiam,
Janusz Michalak