Przed położeniem się spać warto pójść na spacer i około 22:30 ponad zachodnim horyzontem zobaczyć kometę C/2001 Q4 przemierzającą powoli konstelację Raka. Dzisiaj prezentujemy zdjęcia wykonane kilka dni temu przez Przemysława Rudzia i Cezarego Wieruckiego. Dziękujemy za ich nadesłanie.
Oto co sami autorzy piszą o tym zdjęciu: “Zarwaliśmy z Czarkiem Wieruckim kolejną nockę 17 maja 2004. Tym razem wynik przeszedł nasze oczekiwania!!! Przy obróbce położyliśmy nacisk na pokazanie strumieni materii z jądra jak i samego jądra“. Trzeba przyznać, że noc warta była zarwania.
Obaj obserwatorzy wykonali też animację ruchu komety wśród gwiazd. Prezentujemy ja poniżej. Jest ona złożeniem 55 jednominutowych naświetlań.

Animacja ruchu wśród gwiazd komety C/2001 Q4. Sporządzono ją na podstawie obserwacji wykonanych 17 maja 2004 roku przez Przemysława Rudzia i Cezarego Wieruckiego w Kolbudach. Sprzęt: TEC 140 + Canon EOS 10D + Losmandy G8, obróbka w Photoshopie. Film jest złożeniem 55 jednominutowych naświetlań. Publikacja za zgodą autorów.
Dla wszystkich, którzy pozazdrościli pięknych zdjęć i chcą też je wykonywać sporządziliśmy mapkę ułatwiającą odnalezienie komety wśród gwiazd. Przedstawia ona nocne niebo o godzinie 22:30 w środę 19 maja 2004 roku. C/2001 Q4 świeci około 35 stopni ponad widnokręgiem.

Mapa nieba ponad zachodnim horyzontem sporządzona dla 19 maja 2004 roku, godziny 22:30. Zaznaczone jest położenie komety C/2001 Q4 (NEAT) w Raku, Saturna i Marsa w Bliźniętach (ponad nimi Polluks i Kastor) oraz Wenus w Byku. Gwiazda w lewym górnym narożniku to Regulus w Lwie. Schemat sporządzono programem SkyMap Pro.
Zapraszamy do nadsyłania kolejnych zdjęć.
jacek
przepiękne 🙂 — nietylko zdjęcia, ale i sprzęt godny pozazdroszczenia 😀
pozdrowienia