Od początku lipca aż do połowy sierpnia aktywny jest rój alfa-Capricornidów, wchodzący w skład tzw. kompleksu Aquarydów – Capricornidów. Stanowi go kilka rojów z radiantami umiejscowionymi w gwiazdozbiorach Wodnika i Koziorożca: północne delta-Aquarydy (NDA), południowe delta-Aquarydy (SDA), północne iota-Aquarydy (NIA), południowe iota-Aquarydy (SIA) oraz alfa-Capricornidy (CAP). W nawiasach podano skróty nazw rojów, używane przez International Meteor Organization.
Artykuł nadesłała Ewa Zegler z PKiM
Alfa-Capricornidy są prawdopodobnie rojem bardzo starym, co ujawnia się w zróżnicowanych wartościach elementow orbitalnych poszczególnych meteoroidów z tego strumienia oraz, co za tym idzie, skomplikowanej strukturze radiantu. Mimo to niska aktywność sprawiła, że rój został odkryty dopiero w XIX wieku.
Meteory należące do roju alfa-Capricornidów mają niewielką prędkość (V = 23 km/s), a ich jasność często przewyższa przeciętną. Stąd wymika szansa na zaobserwowanie bardzo efektownych, jasnych, powolnych bolidów.
Trzeba pamiętać, że aby zaobserwować meteory z tego roju, nie należy wpatrywać się bezpośrednio w radiant. Najwięcej alfa-Capricornidów mamy szansę dostrzec, patrząc w odległości kilkudziesięciu stopni od radiantu przedstawionego na rysunku. Maksimum alfa-Capricornidów, kiedy to dostrzec można kilka zjawisk na godzinę, przypada na okolice 30 lipca. Księżyc nie zakłóci więc nadmiernie obserwacji tego niezwykle ciekawego roju.
Aby dowiedzieć się, jak można prowadzić proste, bo niewymagające żadnego sprzętu, a mające wartośc naukową obserwacje meteorów, należy skontaktować się z Pracownią Komet i Meteorów. Każdemu zainteresowanemu prowadzeniem obserwacji przesyłamy bezpłatny zestaw map, poradników i innych niezbędnych materiałów. Organizujemy również dla naszych współpracowników obozy obserwacyjne oraz seminaria naukowe. Najlepsi obserwatorzy co roku otrzymują atrakcyjne nagrody. Nasi przedstawiciele uczestniczą także corocznie w międzynarodowej konferencji, organizowanej przez International Meteor Organization, z którą współpracujemy.
Zapraszamy!
Kontakt:
Pracownia Komet i Meteorów
Al. Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa