23 grudnia około 4:00 Merkury znajdzie się w maksymalnej zachodniej elongacji względem Słońca. Godzinę później dojdzie do złączenia Księżyca z tą planetą.
Kąt Słońce-Ziemia-Merkury wyniesie 22 stopnie. Korzystne położenie ekliptyki względem horyzontu powoduje, że planetę jest w najbliższych dniach stosunkowo łatwo dostrzec na porannym niebie. O 7:00 (45 minut przed wschodem Słońca) świeci blaskiem -0,4 magnitudo, około 8 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem, na tle gwiazdozbioru Wężownika (w pobliżu granice ze Skorpionem). Załączona mapka została przygotowana dla 23 grudnia 2011 dla godziny 7:00.
Obliczenia wykonano dla Łodzi. Należy pamiętać, że wschód Słońca, gwiazd czy planet następuje tym później, im dalej na zachód znajduje się obserwator.
Dodatkową, trudną do dostrzeżenia atrakcją będzie Księżyc, który w swoim ruchu na tle gwiazd minie Merkurego 23 grudnia przed świtem. O 7:00 (40 minut po jego wschodzie) Srebrny Globu i planetę rozdzieli kąt około 4 stopni. Księżyc w fazie 3 procent znajdować się będzie “pod” planetą.
Zachęcamy do porannych obserwacji!
Merkury będzie powoli zmniejszał elongację, zbliżając się na niebie do Słońca. Górne złączenie z Gwiazdą Dzienną – 7 lutego.