W ciągu nadchodzących dni dojdzie do dwóch złączeń Księżyca z planetami Układu Słonecznego. Jak zawsze: Zachęcamy do ich obserwacji.
19 lutego około 21:00 Srebrny Glob znajdzie się 4 stopnie od świecącego w Pannie Marsa. Dodatkową ozdobą tej części nieba będzie Spica, najjaśniejsza gwiazda konstelacji.
Obserwacje złączenia prowadzić należy kilka godzin później, gdy Czerwona Planeta ukaże się nad horyzontem. O 1:00 wszystkie 3 ciała niebieskie zobaczymy około 20 stopni nad południowo-wschodnim widnokręgiem. Mniej więcej o 3:30 przekroczą one lokalny południk.
Odległość do świecącego w fazie 77 procent Księżyca wyniesie 388 tysięcy kilometrów, a do Marsa – 132 miliony kilometrów. Blask Czerwonej Planety to -0,2 magnitudo. Najjaśniejsza gwiazda w Pannie (o jasności +1 magnitudo) odległa jest od Ziemi o 260 lat świetlnych.

Widok nieba nad południowym horyzontem 22 lutego 2014 roku około 5:00. W gwiazdozbiorze Panny świeci Mars, a w Wadze – Księżyc i Saturn odległe kątowo o około 3,5 stopnia. Mapę wykonano programem SkyMap Pro.
Do drugiego złączenia dojdzie 21 lutego około 22:00. Księżyc spotka się wtedy ze świecącym w Wadze Saturnem. Złączenie będzie dużo ciaśniejsze, minimalny kąt między planetą i Księżycem wyniesie zaledwie 50 minut.
I tym razem na obserwacje poczekać należy do drugiej połowy nocy (lub prowadzić je w Azji). O 5:00 kosmiczną parę zobaczymy górującą około 20 stopni nad południowym horyzontem. Kąt między Saturnem i Księżycem urośnie do tego czasu do około 3,5 stopnia.
Saturna widzimy jako świecący pomarańczowym, spokojnym blaskiem punkt o jasności +0,5 magnitudo. Jego odległość od Ziemi to 1,447 miliarda kilometrów. Faza Księżyca wyniesie 56 procent, a odległość jego środka od środka Ziemi – 379 tysięcy kilometrów.
Żeglując 21 lutego po Oceanie Indyjskim, mielibyśmy szansę zobaczyć zakrycie Saturna przez tarczę Srebrnego Globu.
A za kilka dni… bardzo efektowne złączenie Księżyca i Wenus!