Podczas skomplikowanej drogi i manewrów sondy CONTOUR kierować nią będą eksperci z JPL. Minimum dwie komety, do jakich ma zbliżyć się sonda, stanowią nie lada wyzwanie dla nawigatorów.
CONTOUR odbędzie 15-miesięczną podróż do komety Encke, a następnie trwający 2 i pół roku lotu do kolejnej komety – Schwassmann-Wachmann 3. Pierwsza z komet jest ciałem starszym, mniej aktywnym niż młode, otoczone pyłem jądro komety Schwassmann-Wachmann 3. Różne typy komet to dodatkowe wyzwanie dla kierujących lotem sondy.
Do komety Encke CONTOUR zbliży się na 10 minut, lecąc bardzo blisko a zarazem szybko. Zespół nawigatorów z JPL, pod kierownictwem Tony’ego Taylora, musi zrobić wszystko, aby utrzymać 10-minutowe zbliżenie, podczas którego osłoniona tarczami sonda CONTOUR będzie z odległości około 100 km zbierała dane o budowie jądra komety. Z kolei druga kometa – ze względu na obecność dużych ilości pyłu wyrzucanego z jej jądra – będzie obserwowana z nieco większej odległości aby uniknąć trafienia sondy większym odłamkiem materii. CONTOUR zbliży się do komet w momencie ich maksymalnej aktywności. W tym samym czasie będą prowadzone obserwacje z Ziemi.
Zespół nawigatorów poprowadzi sondę CONTOUR przez złożoną orbitę. Na początku sonda spędzi 6 tygodni na orbicie okołoziemskiej. Po tym czasie zostanie skierowana w stronę pierwszej z komet. Jednym z nawigatorów jest doktor Bobby Williams, który w lutym 2001 kierował zespołem przeprowadzającym NEAR już na Erosie!“>lądowanie sondy NEAR na powierzchni planetoidy Eros. Według niego, lot CONTOURa to jak dwa starty, pierwszy z Ziemi i drugi z orbity.
Misja CONTOUR jest zaprojektowana w sposób elastyczny – pojazd może zostać przekierowany aby zbadać niespodziewanego gościa-kometę. Jeśli jakaś nowa kometa pojawi się w zasięgu sondy, naukowcy z JHU?APL mogą określić nową trajektorię oraz ilość niezbędnego paliwa.
Rolą Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) poza nawigacją będzie zapewnienie łączności za pośrednictwem anten Deep Space Network.