Zaprojektowany przez ESA teleskop kosmiczny Herschela dostarcza nowych danych na temat odległych galaktyk.
Jednym z programów badawczych, w które zaprzęgnięty jest Herschel, jest „wielowarstwowy przegląd pozagalaktyczny”, czyli HerMES (od skrótu angielskiej nazwy). Przy użyciu instrumentu SPIRE – składającego się z kamery i spektrometru czułych na fale pasma submilimetrowego – prowadzi się obserwacje w trzech rzadko dotychczas używanych długościach. Na podstawie obserwacji można wyznaczyć
Jednym z regionów
Już można niemal na pewno powiedzieć, że ta prędkość jest wyższa, niż wynikałoby to z obserwacji teleskopem Hubble'a, a więc w świetle widzialnym. Część gwiazd umykała dotychczasowym badaniom, bo powstawała w nieprzezroczystych chmurach pyłu. To ograniczenie nie dotyczy SPIRE, rejestrującego fale, na które pył nie ma znaczącego wpływu. Badania powstawania gwiazd będą ważną częścią układanki, z której wyłoni się obraz ewolucji tego obszaru kosmosu, począwszy niemal od Wielkiego Wybuchu.
To nie jedyne interesujące wnioski z badań HerMES. Dane z Herschela dają do myślenia również tym astrofizykom, którzy zajmują się związkami między supermasywnymi
Obserwatorium kosmiczne Herschela działa dopiero rok, a powyższe odkrycia każą naukowcom spodziewać się dalszych interesujących odkryć w programie HerMES i innych.
PaSKud
Ciekawostka — Może komuś chce się napisać o tym bo to już chyba fakt i może otworzyć nowy rozdział w historii podboju kosmosu:
http://robonaut.jsc.nasa.gov/ISS/
Andrzej Karoń
Eksperyment NASA?! — No niezły numer z tym robotem R2 (bez D2), a ja myślałem że już NASA zeszło „na psy”, a dokładniej na „eksperymenty” w polskich ciężarówkach:
http://p3.kciuk.pl/p3.kciuk.pl/6491ce3055cfa86c5c1be20e293b7758.jpg
BUHAHAHAHA!!!