Wczoraj (30 września) odbył się dzień otwarty w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Prezentujemy krótki fotoreportaż z tego wydarzenia.
Nasz Naczelny osobiście dogląda, czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik, a każdy kabelek wpięty w odpowiednie gniazdko… Po prawiej stronie w kadrze (prawie) zmieścił się Gabryś Pietrzkowski, osoba współodpowiedzialna za nasze newsy obserwacyjne.
Budynek CAMKu jest ogromny, żeby podłączyć nasze AstroNETowe maszyny do Internetu, trzeba było użyć prawie 0,0000000001 AU kabla… Na zdjęciu Redaktor Naczelny (z lewej) i nasz współpracownik Sylwek Arabas trudnią się tą ciężką pracą.
Jedną z przygotowanych przez redakcję AstroNETu atrakcji był pokaz multimedialny. Redaktor Naczelny demonstruje najwyższej klasy sprzęt, którego używaliśmy podczas tego punktu programu 🙂
Wbrew temu co zdają się sugerować zdjęcia, na stoisku AstroNETu można było spotkać nie tylko Naczelnego. Korzystającym z Internetu gościom towarzyszyła i pomagała Ania Urbańska, gdzieś w okolicy obecny był także Kacper Kornet. Na krótkie chwile wpadali też inni redaktorzy.
Zdjęcie przedstawia kamerę CCD Philips Vesta Pro z obiektywem Zenit 52mm. Sprzęt ten był używany podczas obozu astronomicznego w Załęczu Wielkim w 2002 roku i pozwolił uzyskać bardzo interesujące zdjęcia, które również zaprezentowaliśmy w CAMKu. Podobne zestawy są stosowane przez wielu astronomów-amatorów na całym świecie.
W kąciku klubu Almukantarat można było oglądać zdjęcia gwiazd, planet, Księżyca, Słońca i innych ciał niebieskich. Wszystkie prezentowane fotki zostały wykonane podczas tegorocznego obozu astronomicznego w Załęczu Wielkim. O zdjęciach i obozie opowiada Marcin Marszałek – członek kadry obozu, główny fotografik i Redaktor Naczelny AstroNETu w jednej osobie 🙂
Na stoisku Klubu Astronomicznego Almukantarat straż pełnił Gabryś Pietrzkowski, porozmawiać można było także z panią Prezes. O swych doświadczeniach z Klubem opowiadały Marta Górnicka i Ola Jagielska. Na parę godzin pojawiła się też silna grupa uczestników tegorocznych obozów.
Ekipa portalu teleskopy.pl przygotowała m.in. prezentację plam słonecznych. Można było także kupić portalowe koszulki lub otrzymać za darmo krótki poradnik dla kupujących swój pierwszy teleskop. Na pierwszym planie – plecy Aleksandra Kacza 🙂
Przygotowana przez ekipę portalu teleskopy.pl prezentacja plam słonecznych cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Skuteczny sposób na rozładowanie kolejki zainteresowanych – plamy na Słońcu w tekturowym pudle 🙂 Prezentację przygotowała ekipa portalu teleskopy.pl.
Warto przypomnieć, że ekipę teleskopy.pl a z pewnością także wiele osób widocznych na powyższych i poniższych zdjęciach spotkać będzie można na III Warsztatach Astronomicznych teleskopy.pl, które już w najbliższy weekend odbędą się w Jachrance. Na spotkanie w imieniu organizatorów już III Warsztaty Astronomiczne teleskopy.pl – Jachranka“>zapraszaliśmy.
W kąciku Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii tradycyjnie można było pooglądać i kupić zdjęcia, obrotowe mapy nieba, nomogramy faz Księżyca i inne przydatne gadżety.
W środku dnia raczej trudno o większy wybór ciał niebieskich do obserwacji… plamy na Słońcu można było także oglądać przez reflektor skonstruowany przez Janusza Wilanda, prezesa warszawkiego oddziału PTMA.
Przez ten 25-centymetrowy reflektor na montażu Dobsona o ogniskowej 1,4 metra, można było popatrzeć na Księżyc (dopóki nie schował się za chmurami, a potem za dachem budynku CAMKu).
“Przewinęło się przez CAMK chyba koło 2000 osób. Sala wykładowa pękała w szwach. Przy różnych stanowiskach przewijały się dziesiątki osób. Nasze pomieszczenie przeznaczone dla PTMA także gościło wiele osób, które mogły zobaczyć liczne zdjęcia, obserwacje zakryciowe na wideo, filmy, prezentacje komputerowe, meteoryty, program komputerowy AstroJaWil, rano przy pięknym, czystym, błękitnym niebie pokaz plam na Słońcu przez Czaplę, oraz oglądanie Księżyca przez Dobsona” – wspomina Janusz Wiland.
Bracia Uniwersałowie zaprezentowali w CAMKu swoje przyrządy – w tym nowy montaż typu trójnóg (widoczny na środku), który jest właśnie wprowadzany na rynek.
Zdjęcie przedstawia rosyjską lornetkę wojskową Kronos BAS 30×90. Można ją kupić w firmie Himpol. Przyrząd waży ok. 5,5 kg i kosztuje ok. 1000 dolarów… Jednak jest wart swojej ceny – jakość obrazu jest niezrównana.
Marek Substyk w tym samym miejscu co rok temu prezentował wybrane kolekcje oprogramowania astronomicznego. Za stołami pełnymi AstroCD stoi… pani Substyk. Bestsellerem okazał się zestaw 3 płyt – “AstroCD 2002 Edition 2.0”.
Na Dniu Otwartym CAMK spotkać można też było Marka Substyka sprzedającego płyty AstroCD z oprogramowaniem astronomicznym. W tym specjalną płytę z oprogramowaniem przydatnym przy obserwacjach kamerami CCD, powstałą we współpracy ze znanym specjalistą w tej dziedzinie, Grzegorzem Wrochną (który też tego dnia odwiedził CAMK).
Mieliśmy też przyjemność spotkać Jarka Czaję, autora programu Sky Walker, którego nowa wersja miała właśnie premierę. Owoce tego spotkania pojawią się wkrótce na naszych stronach.
Duży tłok na dziedzińcu i nieogrodzona fontanna… Efekt? Na pierwszego kąpiącego się nie czekaliśmy długo 🙂 Pan Jurek z PTMA z takim zaangażowaniem edukował żądną wiedzy młodzież, że niespodziewanie znalazł się w wodzie (ku ogólnej uciesze gawiedzi).
Okryty wieczną chwałą pan Jurek w błysku fleszy opuszcza plac boju po tym, jak zażył nieoczekiwanej kąpieli w CAMKowej fontannie… 🙂
Tradycyjnie podczas dnia otwartego w CAMK można było oglądać model Układu Słonecznego w skali 1:15 mld. Na tym zdjęciu widzimy Ziemię. W tej skali znajduje się ona 10 metrów od Słońca i ma wielkość małego ziarenka widocznego na środku w szklanym pudełku.
Wczorajszy Dzień Otwarty w CAMK z pewnością uznać można za udany. Zapraszamy do podzielenia się wrażeniami jak zwykle na forum. Pozostaje czekać na podobną imprezę za rok. Już teraz Janusz Wiland zapowiada pokaz budowy teleskopu. My też zapowiadamy swoją obecność, w miarę możliwości w jeszcze szerszej formie.
Nasz portal korzysta z ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Możesz je wyłączyć w ustawieniach swojej przeglądarki. SzczegółyOk, rozumiem