Zdjęcie w tle: ESA/Hubble & NASA
O obiekcie:
Sześćdziesiąty dziewiąty obiekt katalogu Messiera to gromada kulista, znajdująca się ponad 29 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, a tylko 6,2 tysiąca lat świetlnych od centrum Drogi Mlecznej. M69 jest jedną z najbogatszych w metal gromad, jakie znamy. Ma około 13 miliardów lat. Dotychczas odkryto w niej stosunkowo niewiele gwiazd zmiennych, bo tylko osiem, w tym dwie typu Mira Ceti o okresie pulsacji około 200 dni.
Charles Messier odkrył M69 i dodał ją do swojego katalogu jako mgławicę 31 sierpnia 1780 roku, poszukując innego obiektu, wcześniej opisanego przez francuskiego astronoma, Nicolasa-Luisa de Lacaille. Nie wziął pod uwagę, że zaobserwowany obiekt był zbyt ciemny, by Francuz mógł go zobaczyć za pomocą swojego, znacznie mniejszego teleskopu. Zapisał więc w swoich notatkach jego nazwisko, jako pierwotnego odkrywcy. Cztery lata później M69 zaobserwował William Herschel, opisując ją już jako gromadę.
Podstawowe informacje:
- Typ obiektu: Gromada kulista
- Numer w katalogu NGC: NGC 6637
- Jasność: 8,31
- Gwiazdozbiór: Strzelec
- Rektascensja: 18h 31min 23,1s
- Deklinacja: -32º 20ʹ53,1ʹʹ
- Rozmiar kątowy: 9,8ʹ
Jak i kiedy obserwować:
M69 łatwo można znaleźć na niebie; znajduje się wewnątrz asteryzmu Imbryk. Najpierw należy na linii łączącej gwiazdy Ascella (ζ Sgr) i Kaus Atralis (ε Sgr) i 1,5 stopnia od tej ostatniej odnaleźć parę gwiazd, widocznych nawet przez lornetkę. Poszukiwana gromada znajduje się stopień na północ od nich. Ją również można zobaczyć przez lornetkę, ale jedynie wtedy, gdy niebo jest ciemne. Lepszym narzędziem będzie więc niewielki teleskop, choć nawet za jego pomocą można jedynie dostrzec rozmazaną plamkę. Najlepszym czasem na M69 obserwacje jest lato.