Słońce jest najbliższą dla Ziemi gwiazdą odległą o „zaledwie” 150 milionów kilometrów. Pomimo, że czujesz jego ciepło na skórze i że wielkość tarczy wydaje się być tak samo duża jak księżyca w pełni, Słońce ciągle pozostaje wielką zagadką. Jedno z wielu pytań ma już swoją odpowiedź: częstotliwość rotacji jądra Słońca.
Międzynarodowa grupa astronomów, korzystając z instrumentu GOLF (Global Oscillations at Low Frequencies) znajdującego się na satelicie SOHO (Solar and Heliospheric Observatory), po raz pierwszy zmierzyła prędkość z jaką obraca się jądro Słońca. Okres obrotu wynosi jeden tydzień. Wyniki uzyskane dzięki opracowaniu nowatorskiej metody pomiaru prędkości obrotu wewnętrznej warstwy Słońca zostały opublikowane w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.
Satelita SOHO bada Słońce już od ponad dwóch dekad. Instrument GOLF rejestruje oscylacje, które są falopodobnymi zmianami w gazach słonecznej atmosfery, które zdradzają informacje o jego wewnętrznej strukturze. GOLF zapisuje zmiany na poziomie powierzchni Słońca co 10 sekund. Astronomowie badający Słońce wyciągają z tak zebranych w długim okresie danych szczegóły dotyczące aktywności głębszych warstw gwiazdy. Jest to metoda podobna do badania struktury naszej planety na podstawie propagacji fal podczas trzęsień ziemi. Aby zbadać jądro Słońca, zespół przebadał te oscylacje widoczne na powierzchni Słońca, które odzwierciedlają czas potrzebny do pokonania drogi do samego środka Słońca (ponad milion kilometrów). Odkryli, że warstwa, w której zachodzą reakcje termojądrowe obraca się raz na tydzień, to jest cztery razy szybciej niż środkowych i zewnętrznych warstw gwiazdy.
Korzystając z tych nowych informacji, astronomowie będą mogli zweryfikować stworzone wcześniej modele zachowania Słońca oraz określić bardziej precyzyjnie skład i strukturę jego warstw i pola magnetycznego.