La Palma, jedna z Wysp Kanaryjskich jest jednym z najbardziej rozwiniętych astronomicznie zakątków globu. Tutaj znajdują się ważne obserwatoria, takie jak w pełni automatyczny Liverpool Telescope, William Herschel Telescope i Jacobus Kapteyn Telescope. Teraz kolejny olbrzym dołącza do tego grona. Mowa o Major Atmospheric Gamma Imaging Cerenkov czyli MAGIC.
Lustro teleskopu mierzy prawie 17 metrów średnicy, a jego powierzchnia wynosi 240 metrów kwadratowych. MAGIC jest największym teleskopem przeznaczonym do obserwacji promieniowania gamma.
Teleskop został oficjalnie oddany do użytku 10 października 2003 roku. Przedsięwzięcie jest wynikiem współpracy międzynarodowej: Włoskiego Instytutu Fizyki Nuklearnej, Wydziału Fizyki na Uniwersytecie w Padwie oraz Instytutu Fizycznego im Maxa Plancka w Monachium.
Chociaż teleskop dopiero teraz został oficjalnie oddany do użytku, pierwsze światło zaobserwował w 2001 roku. Niestety dokończenie budowy zostało zatrzymane przez problemy finansowe i konstrukcyjne. Pierwsze gwiazdy zostały zaobserwowane 8 marca 2003 roku, a pierwsze kwanty promieniowania gamma – 29 maja.
Większość obserwatoriów tego zakresu promieniowania elektromagnetycznego znajduje się na orbicie, ponieważ ziemska atmosfera pochłania fotony promieniowania gamma. Jednak naziemne teleskopy, takie jak MAGIC, mogą wykorzystać atmosferę w swoich obserwacjach.
Gdy foton promieniowania gamma oddziałuje z atmosferę powstaje elektron i pozyton. Powstające cząstki stają się źródłem kolejnych fotonów gamma (o niższej energii), a te z kolei powodują powstanie kolejnych elektronów i pozytonów. Ilość cząstek rośnie bardzo szybko. Powstaje pęk atmosferyczny (zwany też kaskadą elektromagnetyczną). Elektrony i pozytony poruszają się szybciej niż wynosi prędkość światła w powietrzu i dzięki temu wysyłają promieniowanie Czerenkowa. Cząstki, choć poruszają się z prędkością większą od prędkości światła właściwej dla ośrodka, wciąż nie przekraczają prędkości światła w próżni. Zjawisko jest analogiczne do emisji fali akustycznej (fali uderzeniowej) przez ciało poruszające się z prędkością większą od prędkości dźwięku.
Projekt MAGIC zastąpi projekt High Energy Gamma Ray Astronomy (HEGRA). HEGRA zakończyła działalność w 2001 roku. W ramach projektu promieniowania było badane przez grupę detektorów.