W maju tego roku przez nasze niebo przemknie kometa 73P/Schwassmann-Wachmann 3. Prezentujemy podstawowe informacje gdzie ją znaleźć.

Mapa obok przedstawia trasę przelotu trzech fragmentów B, C i G komety Schwassmann-Wachmann 3 w dniach 7 – 16 maja 2006.

Mapa obok przedstawia trasę przelotu trzech fragmentów B, C i G komety Schwassmann-Wachmann 3 w dniach 15 – 28 maja 2006.

Tabelka obok przedstawia detale przelotu komety 73P/ Schwassmann-Wachmann 3 – fragment B. Kolejno w kolumnach mamy data, rektascensja, deklinacja, odległość od Zimi w jednostach astronomicznych i wysokość nad horyzontem. Wszystkie wartości wyliczone zostały na godzinę 3:00 czasu letniego w Polsce.

Tabelka obok przedstawia detale przelotu komety 73P/ Schwassmann-Wachmann 3 – fragment C. Kolejno w kolumnach mamy data, rektascensja, deklinacja, odległość od Zimi w jednostach astronomicznych i wysokość nad horyzontem. Wszystkie wartości wyliczone zostały na godzinę 3:00 czasu letniego w Polsce.

Tabelka obok przedstawia detale przelotu komety 73P/ Schwassmann-Wachmann 3 – fragment G. Kolejno w kolumnach mamy data, rektascensja, deklinacja, odległość od Zimi w jednostach astronomicznych i wysokość nad horyzontem. Wszystkie wartości wyliczone zostały na godzinę 3:00 czasu letniego w Polsce.
Kometa 73P/Schwassmann-Wachmann 3 rozpada się na coraz to mniejsze fragmenty. Ciężko jest więc przewidzieć jej jasność. Zgrubne oszacowania jasności fragmentów komety na połowę maja to: B – 6 magnitudo, C – 4 magnitudo, G – 8 magnitudo.
Ex
Fragmenty komety – potencjalne niebezpieczenstwo — http://neo.jpl.nasa.gov/cgi-bin/neo_ca?type=NEO;hmax=all;tlim=recent_future;dmax=0.1AU;max_rows=200;action=Display%20Table;show=1&sort=dist_min&sdir=ASC
Zobaczcie koniecznie obiekt na czele listy 🙂
Wiele fragmentow owej komety nie jest widoczna, czy waszym zdaniem istnieje mozliwosc zagrozenia dla Ziemi?
Dodam ze w internecie rozpoczyna sie juz prawdziwa burza na ten temat.
damazy miszczyszyn
myślę, że nie… — wiesz wybieram komfortową myśl, że nic się nie stanie;)
Marcino900
gdzie? — W ktorym kierunku mam patrzec i szukac komety? slyszalem ze gdziesna wschodnim niebie, gdzie indziej czytalem ze zachodnim…:/
xxl
OCB? — gapie sie przez lornetke od 3 dni… i nic nie widze 🙁
jaką to ma jasność ?? 40mag??
bez sensu…
xxl
update — widziałem 😉
lekka mgiełka… ale widziałem.
szkoda, że księżyc przeszkadza…
simkoz
🙂 — Tez widzialem 11 maja podluzna “mgielke” przez lornetke 15×70.
piotr_s
obiecyewałem sobie więcej… — 10 maja widziałem przez lornetkę 60×9 lekką mgiełkę na pograiczu Łabędzia i Lutni. To był chyba składnik B reszty nie udało mi się odszukać. Tak jak się obawiałem w obserwacjach przeszkadzał Księzyc
i chmury…i światła miasta.
Ech, łza się w oku kręci, na myśl o komeach Hyakutake i Hale-Boppa.
Piotr S.
mir
dzisiaj deszcz meteorow? — witam
wracajac ze szkoly uslyszalem w radiu ze dzisiejszej nocy spodziewaja sie deszczu meteorow z szczatkow komety 73P czy to prawda ?
czy moze juz od dawna mozemy obserwowac spalajace sie fragmety a dzis przypada maximum ??