Zagadka sposobu formacji najciężych gwiazd zostanie być może rozwikłana dzięki obserwacjom w gwiazdozbiorze Węża.
Model narodzin
Przedmiotem badań były dwa gwiazdotwórcze rejony w obszarze Ogona Węża, oddalone od Ziemi o 15 tys.
Kluczowym czynnikiem, którego rola w omawianym procesie musi zostać wyjaśniona, jest grawitacja. Sprawia ona, że gęstniejąca chmura gazu i pyłu rozczłonkowuje się, tworząc w rezultacie gromady gwiazd. Rozczłonkowanie również utrudnia powstawanie gwiazd masywnych, więc niektórzy wyjaśniają ten proces zderzaniem się mniejszych protogwiazd. Z drugiej strony istnieją dwie siły skutecznie przeciwdziałające takiej fragmentacji – ciśnienie promieniowania protogwiazd oraz turbulencje, które mogą wywoływać powstawanie masywnych gwiazd w drodze
SMA pozwoliło na szczegółowe przyjrzenie się układowi gazów i pyłów w kokonach otaczających protogwiazdy. Dane obserwacyjne wskazują jednoznacznie, że w przeciwieństwie do wcześniejszych hipotez bardziej istotnym z dwóch opisanych zjawisk są turbulencje, przynajmniej w rejonach formacji o rozmiarach porównywalnych z obserwowanymi.
Obserwacje przy pomocy SMA są przełomowe z tego względu, że po raz pierwszy pozwalają na doświadczalną weryfikację pewnych modeli teoretycznych. Planowana jest kontynuacja prac w oparciu o dane z innych chmur gwiazdotwórczych podobnego typu.