O 13:31:20 w powierzchnię Księżyca uderzył człon rakiety Centaur. Uderzenie było obserwowane z pokładu sondy LCROSS (Lunar CRater Observation and Sensing Satellite), która rozbiła się o Srebrny Glob o 13:35:36.
Wcześniej (o 3:50) LCROSS oddzielił się od członu rakiety Centaur. To pozwoliło na właściwe oddalenie się od siebie obu części misji.
Centaur uderzył w punkcie o współrzędnych 84,674S, 311,302E. Spodziewano się, że uderzenie wyrzuci około 350 ton materii na wysokość dochodząca do 9,5 kilometra i spowoduje powstanie krateru o średnicy 20 metrów. LCROSS obserwował uderzenie, skupiając się szczególnie na poszukiwaniu śladów wody.
Upadek LCRSOSSA nastąpił w punkcie 84,731S, 310,522E (około 3 kilometrów od miejsca uderzenie Centaura). Upadek był obserwowany między innymi przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a oraz szereg obserwatoriów naziemnych.
Błysk dostrzeżony w podczerwieni przez LCROSS był bardzo niepozorny. Kilka minut później udało się dostrzec krater wybity przez upadający człon Centaura.
Żadne z ziemskich teleskopów, nawet hawajskie Keck i Gemini, nie dostrzegły błysku związanego z uderzeniem ani w promieniowaniu widzialnym ani w podczerwieni.
Michał M.
Co za za dzień! — “Zaraz po zdobyciu pokojowego Nobla na Ziemi, Amerykanie przystąpili do bombardowania Księżyca”…. Samo życie:)
grotifarys
Dobry przykład… — …preferencji Amerykanów, co do metod działania wszelakiego, choc w przypadku bombardowania Księzyca, była i jest to, narazie jedyna metoda lokalizacji wody. Pozdr.
Michał M.
Owszem…
> …preferencji Amerykanów, co do metod działania wszelakiego, choć
> w przypadku bombardowania Księżyca, była i jest to, na razie jedyna
> metoda lokalizacji wody. Pozdr.
A w przypadku bombardowania Iraku, była to jedyna metoda lokalizacji ropy:)
mir83
hehe — rozbawiliście mnie hehe:)
dobrej nocy