15 lutego o 5:38 amerykańska sonda “Stardust” (“Gwiezdny Pył”) przeleciała w odległości 178 kilometrów od jądra komety Tempel 1. Wszystko przebiegło zgodnie z planem.
Sonda “Stardust” rozpoczęła lot 7 lutego 1999 roku. Jej celem było zbadanie komety Wild 2. Maksymalne zbliżenie, wykonywanie zdjęć i zebranie próbki pyłu uwalnianego z komety pod wpływem promieniowania słonecznego miało miejsce 2 stycznia 2004 roku.
15 stycznia 2006 roku sonda zbliżyła się do Ziemi. Odłączył się wtedy od niej pojemnik z zebranym w czasie lotu pyłem i na spadochronie wylądował na pustyni w stanie Utah w USA. Został przetransportowany do laboratorium, które zajęło się badaniem próbki.
Sonda kontynuowała lot. 3 lipca 2007 roku zdecydowano o przedłużeniu misji i skierowaniu “Stardust” do komety okresowej 9P/Tempel 1. Misji nadano nazwę dodatkowy przydomek NExT (New Exploration of Tempel 1). Sonda dotarła do komety dzisiaj nad ranem.
Kometa Tempel 1 została odkryta 3 kwietnia 1867 roku przez Ernsta Tempela. Obiega ona Słońce raz na 5,5 roku po orbicie o wielkiej półosi równej 3,12 jednostki astronomicznej i mimośrodzie 0,517. Jest bryłą o nieregularnym kształcie (wymiary 7,6 na 4,9 kilometra) i obraca się wokół osi raz na 40,7 godziny.
Kometa była już badana przez sondę wysłaną z Ziemi. 4 lipca 2005 roku przeleciała w jej pobliżu misja Deep Impact. W czasie przelotu od sondy odłączył się pocisk, który uderzył w jądro komety. Deep Impact badał efekty zderzenia.
Uczeni zajmujący się misją “Stardust” mają nadzieję, że dzisiejsze badania pozwolą stwierdzić jak powierzchnia jądra komety zmieniła się w ciągu ostatnich 5,5 roku.