27 marca krążąca wokół Saturna sonda “Cassini” przeleciała 74 kilometry ponad powierzchnią Enceladusa, jednego z księżyców planety. Głównym celem obserwacji były pióropusze unoszące się ponad południowym biegunem tego ciała niebieskiego.
Posługując się spektrometrem jonów i cząstek neutralnych, badano skład chemiczny pióropuszy. W pomiary zaangażowane były także inne instrumenty sondy: spektrometry plazmy i podczerwieni.
Przed maksymalnym zbliżeniem kamery “Cassiniego” fotografowały pióropusze, które składają się z tryskającej z okolic bieguna południowego: wody, pary i składników organicznych.
Enceladus obiega Saturna z okresem 1,37 dnia po orbicie o wielkiej półosi 238 tysięcy kilometrów. Jego średnica wynosi 499 kilometrów. Został odkryty przez Williama Herschela w 1789 roku.
Po spotkaniu z Enceladusem, sonda przeleciała w odległości 44 tysięcy kilometrów od Janusa, innego księżyca szóstej planety. Jest on bryłą o dość nieregularnych kształtach (193 x 173 x 137 kilometrów). Obiega Saturna raz na 17 godzin.
Dzień później, 28 marca, “Cassini” znalazł się w podobnej odległości od Dione. To największy z trzech wymienionych satelitów planety. Jego średnica wynosi 1118 kilometrów, a okres obiegu wokół Saturna 2,74 dnia.
groskon
Co to jest? — Na zdjęciu Dione wyraźnie widać dwie linie proste przecinające cień w największym widocznym kraterze.Co to może być? Aha , zdjęcie należy powiększyć, aby to zobaczyć.
groskon
Sprostowanie — Pomyliłem się. Naturalnie jasne linie proste widać na tle największego krateru Janusa !Co to jest ?
szpieg z krainy deszczowców
Linie na tarczy Janusa — Wyobraźnia chciałaby zobaczyć w tym elementy talerza ukrytej anteny, której wyższa inteligencja używa do monitorowania rozwoju cywilizacji planety “Sol f” (nam znanej jako Ziemia)… Wyjaśnienie jest trochę bardziej prozaiczne – NASA mówi: ‘This image has not been validated or calibrated. A validated/calibrated image will be archived with the NASA Planetary Data System in 2013.’
Na innych “surowych” zdjęciach z Cassiniego są jeszcze bardziej osobliwe artefakty.