Międzynarodowemu zespołowi udało się zaobserwować przy pomocy należącego do ESO teleskopu VLT najlżejszą do tej pory planetę pozasłoneczną spośród wykrytych metodą obserwacji bezpośredniej.
Jest to kolejne odkrycie zespołu kierowanego przez Juliena Rameau z Instytutu Planetologii i Astrofizyki w Grenoble – ten sam zespół odpowiada za wykrycie przy pomocy VLT planety w systemie 2M1207 dziewięć lat wcześniej. Jest to duży sukces, gdyż chociaż wykryto do tej pory ok. tysiąca obiektów tego typu, zaledwie około tuzina stanowią planety zaobserwowane metodą wizualną.
Nowo odkryta planeta, HD 95086 b, ma wedle szacunków zespołu od 4 do 5 mas Jowisza. Planeta okrąża swoją gwiazdę w odległości ok. 56 jednostek astronomicznych. Na podstawie wstępnej fotometrii szacuje się, że HD 95086 b ma temperaturę ok. 700 stopni Celsjusza, co sugeruje, że jest szansa na posiadanie przez nią atmosfery zawierającą wodę i metan.
HD 95086 to biały olbrzym (dokładniej gwiazda typu A8III) położony w niewidocznym w Polsce gwiazdozbiorze Kila. Sama gwiazda jest dość młoda (10 do 17 mln lat), ma masę ok. 1,6 mas Słońca i jest otoczona dyskiem materii, z której najprawdopodobniej powstała nowoodkryta planeta, chociaż dokładny przebieg procesu jej formowania pozostaje póki co tajemnicą. Cały system jest położony w odległości ok. 295 lat świetlnych od Ziemi.