Dziś o godzinie 0:17 czasu polskiego rakieta Proton-M/Breeze-M wyniosła na orbitę kanadyjskiego satelitę telekomunikacyjnego Nimiq 2. To pierwszy komercyjny lot nowej, zmodernizowanej wersji Protona.
Start nastąpił z kosmodromu w Bajkonurze. Pierwszy stopień rakiety odłączył się po 123 sekundach lotu, a drugi – po 327 sekundach. 13 sekund później nastąpiło odrzucenie owiewki osłaniającej ładunek. Trzeci stopień napędzał rakietę przez 4 minuty i 14 sekund, po czym odłączył się w chwili T+582 sekund, uwalniając górny stopień wraz z ładunkiem na trajektorii suborbitalnej. Górny stopień był uruchamiany czterokrotnie. W wyniku pierwszego odpalenia osiągnął on kołową orbitę parkingową o perygeum 213 km i inklinacji 51,6 stopni, a następne wprowadziły satelitę na orbitę przejściową do geostacjonarnej. Nimiq 2 odłączył się od swojego nosiciela 6 godzin, 53 minuty, 20 sekund od startu, na orbicie o apogeum 35786 km, perygeum 7700 km i inklinacji 16,8 stopni.
Konstrukcja Protona-M jest oparta na sprawdzonym i wielokrotnie wykorzystywanym Protonie K. Nowością jest ostatni stopień Breeze-M. Dzięki niemu nośność rakiety wzrosła do 5,5 tony na orbitę przejściową do geostacjonarnej, wzrosła także dwukrotnie przestrzeń ładunkowa, gdyż nowy stopień jest mniejszy od stosowanego w Protonie K. Oprócz tego zastosowano w nim nowy układ awioniki, umożliwiający bardziej precyzyjne kontrolowanie trajektorii. Posiada on dodatkowy zbiornik paliwa, odłączany w czasie lotu. Paliwem jest, podobnie jak w przypadku większości rosyjskich rakiet, niesymetryczna dimetylohydrazyna (UDMH) utleniana czterotlenkiem azotu. Do dziś odbył się jeden lot nowego Protona – 7 kwietnia 2001 roku wyniósł on na orbitę satelitę komunikacyjnego Ekran M na potrzeby rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
Nimiq 2 to satelita telekomunikacyjny zbudowany przez konsorcjum Lockheed Martin Space Systems dla kanadyjskiego operatora Telesat. Waży 3600 kg, jest wyposażony w 32 transpondery działające w paśmie Ku. Docelowo zawiśnie na orbicie geostacjonarnej nad 91. południkiem na zachód od Greenwich. Jego żywotność szacuje się na 12 lat. Poprzedni satelita tego typu (Nimiq 1) zostanie przesunięty ze swojej obecnej pozycji 91 stopni na długości zachodniej na 82 stopnie. Będzie pełnił rolę zapasu.
Obsługą startu zajęła się firma International Launch Services.