Perseidy to meteory związane z okresową kometą 109P/Swift-Tuttle. Każdego roku pojawiają się na niebie pomiędzy 17 lipca i 24 sierpnia. Tym razem maksimum główne spodziewane jest 12 sierpnia około godziny 13:00. Drugie maksimum powinno nastąpić jego samego dnia około 23:00.

Rysunek przedstawia ułożenie najjaśniejszych gwiazd gwiazdozbioru Perseusza oraz położenie radiantu roju Perseidów (czerwone kółko). Alfa Perseusza to Mirfak (jasność 1,82 magnitudo). Beta Perseusza to Algol (gwiazda zmienna zaćmieniowa o jasności zmieniającej się pomiędzy 2,12 i 3,40 magnitudo; okres zmian wynosi 2,87 dnia). Współrzędne równonocne radiantu to: rektascensja 3h, deklinacja +590.
Maksimum wypada w dzień, ale nie powinno to zniechęcać do nocnych obserwacji. W ciągu kilku dni wokół 12 sierpnia można w ciągu każdej godziny dostrzec kilkadziesiąt śladów. Ile dokładnie? Tego nie sposób przewidzieć, aktywność roju może zmieniać się z roku na rok.
Radiant roju znajduje się w konstelacji Perseusza (stąd jego nazwa). Przedłużenia wszystkich widocznych na niebie śladów meteorów należących do roju przecinają się właśnie tam. Około godziny 3:00 Perseusz znajduje się 60 stopni ponad wschodnim horyzontem.
Warto pamiętać, że więcej spadających gwiazd obserwuje się zawsze w drugiej połowie nocy. Jest to efekt wywołany ruchem postępowym i obrotowym naszej planety.
W tegorocznych obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc. Nocą z 11 na 12 sierpnia wzejdzie około 0:50 i będzie w fazie 15 procent. Dobę później ukaże się nad horyzontem około 1:45, a jego faza wyniesie już tylko 9 procent.
Na zdjęciu wykonanym w 1993 roku przez S. Kohlea widać ślad wytworzony w trakcie spalania meteoru w ziemskiej atmosferze. Meteory z roju Perseidów związane są z kometą okresową Swift-Tuttle. Poruszają się po podobnym jak ona torze. Kiedy Ziemia przechodzi w pobliżu ich orbity, w jej atmosferze obserwujemy ich nawet kilkaset w ciągu godziny.
Zachęcamy do obserwacji i życzymy pogodnych i ciepłych nocy!
Uwaga! Po opublikowaniu informacji dostaliśmy wiele listów od osób, które w innych źródłach doczytały, że maksima roju będą miały miejsce dobę wcześniej, 11 sierpnia. W źródłach do których dotarliśmy pojawiały się obie daty. W związku z niemożnością ostatecznego ustalenia, prosimy obserwatorów meteorów o przesłanie nam swoich wyników, informacji której nocy zjawisko było bardziej efektowne. Przepraszamy za ewentualne wprowadzenie w błąd.
LukiW
Bolidy — Ja przy okazji Perseidów chciałem poinformować o bolidach (w sumie ich było 3).
Proszę zapoznać się z tym wątkiem http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=3;action=display;threadid=3866;start=0#msg58581
Limax7
Co z tym maksimum ? — Napisaliście, że I-sze max. wystąpi 12 sierpnia ok. 13:00 a drugie ok. 23:00 ,
… a wszędzie się mówi o mak. 11 sierpnia o 22:54 !!!
Jasiu
Zgadzam się tym! — Wygląda na to że nie jest to sprecyzowane do końca. Ja też słyszałem o dacie 11 lipca ok. godz. 23.00. Podobno warto 11-tego spojrzeć w niebo ale nie wiem dlaczego?
LukiW
Jak to dlaczego? — No kurka wodna ludze, Perseidy walą już od…dobrze od tygodnia, sami na OZMIE no i w Poznaniu latały bolidy Perseidy. Ja zaraz lece na nie, choć max jutro.
Kuba
gdzie w Poznaniu?? — Gdzie w oklicach poznania mozna dobzre obserwowac perseidy?
dzieki i pozdrawiam
Asia z Poznania
No lecą, ale mało! — Wczoraj w POznaniu o 23:00 były chmury i w ciągu 20min. naliczyłam ich tylko 12:( Na OZMIE było je ładniej widać:) Ale na Ozmie w ogóle wszystko było super:)
Altharis
wystarczy tyle — Nigdy wczesniej nie widzialam tego zjawiska, a wczorajszej nocy udało mi sie zobaczyc ich 12. W tym jeden duzy i piekny :). Dzisiaj sa chmury…
Benji Astronom
perseidy — Nie wiem jak inni, ale perseidy były moimi pierwszymi obserwacjami astronomicznymi, dlatego zachęcam do 3-4 dniowej obserwacji wokół maximum roju – nie pożałujecie
Krzysiek
Czy to mozliwe?? — obserwowalem sobie niebo, o 23:14 na wschodniej czesci nieba ujrzalem dwie lecace perseidy ich drogi skrzyzowaly sie i w miejscu przeciecia po 2 sekundach blysnelo jaskrawe zielono-niebieskie swiatlo czy to mozliwe??
Anonymous
gdzie to widziales? — ja widzialam tylko jedna taka czerwona
h
h — hh
Paweł
czy to możliwe-odp — tak to mozliwe. one po prostu sie zdezyly
krzysiek
a widzialem to… — w Toruniu na zachodnio-polnocnym niebie piekny widok nie moge sie doczekac dzisiejszego maksimum
LukiW
CZEKAMY — No coś widziałem podobnego, ale to były wyraźnie sztuczne satelity (nie wiem czy to to samo).
No więc czekamy na wielkie maksimum (pomiędzy 22 a północą), potem czeka nas piękny widok Księżyca obok Wenus, w następny dzień obok Saturna.
Oczywiście należy mieć na oku cały nieboskłon!!!!!, w szczególności jednak okolice radiantu.
ŻYCZĘ POGODY I POWODZENIA !!!!!
$pryt
Zapowiada się piękna noc — To będzie piękna noc. Zamierzam wstać 12 sierpnia o 2:30 i do wschodu Słońca wpatrywać się w radiant i okolice. Ciekawe, że właśnie jutro, czyli 12.08 mam urodziny… Miałem szczęście trafić w taki dzień z porodem 🙂
basiulka
widziałam — jestem strasznie podekscytowana i szczęśliwa z tego powodu, bo to przepiękne zjawisko…. aż mi się oczy same cieszyły…. cudne !!!
ale chyba już się kończy 🙁
wojtek
no coz….. — no coz….jest 11 sierpnia godz 23:54 i jakos nie bylo ich zbyt wiele….podobno mialo byc kilkaset w ciagu godziny….moze max jednak na jutro wypada
LukiW
nie było ich dużo właściwie — Miałem pogodę od po północy. Do 3 w nocy widziałem 48 Perseidów.
Asia z Poznania
Pamiętajcie o życzeniach:) — Spadające meteory to najlepsza okazja do spełnienia marzeń:) Trzeba w to wierzyć Łukaszu LukiW:)
Magda
Niebo nad Bodensee — W poniedzialek mialam okazje spedzic noc nad jeziorem Bodenskim pod golym niebem, a wczoraj wybralam sie na wzgorze, by miec wiecej nieba w zasiegu wzroku. Cos wspanialego! Niezbyt wiele, aczkolwiek bylo na co popatrzec. Dzis niebo jest zachmurzone, wiec nie bedzie szans na obserwacje. Zaluje jednak, ze na polskich informacyjnych stronach internetowych nie ma zbyt wiele nowosci o tym co sie dzieje na niebie. Szczescie, ze istnieje astronet:) Pozdrawiam wszystkich i zycze udanego “polowania” na gwiazdy:)
miru
nocna wycieczka:) — wybieram sie tej nocy na obrzeza miasta sa tam lasy i rozlegle pola praktycznie zadnych swiatel nie ma nigdzie lepszego miejsca w poblizu zwazywszy ze mieszkam na slasku
tylko te prognozy mnie martwia:?
Magda
Zycze ladnej pogody:) — Wstyd przyznac, ale piszac o pogodzie, nie mialam pojecia, jak jest na Slasku:) Ja akurat jestem z Katowic:) Prawie cale wakacje jestem w Niemczech, wiec blizsze mi sa tutejsze prognozy;) W kazdym razie, teraz widze, ze juz na pewno moge zapomniec o ogladaniu, poniewaz, wlasnie przed chwila przeszla tedy burza, przy czym wcale nie widac, zeby mialo sie na rozchmurzanie:( Zycze milych warunkow podczas podziwiania niebieskiego firmamentu:)
jurek
Po północy właśnie jakieś 13 min zaczynaja pojawiać się chmurki nad Łodzią — Zobaczylam kilka ale raczejtych większych bo tło jest stosunkowo jane i widoczność do ok. 3
Pozdrawiam tych co mają lepsze warunki obserwacyjne
TO_]v[_EK
super jasny meteor czy już meteoryt ? — Cześć! Jestem z Rybnika. Nie wiem która to była godzina dokładnie (między 23:10 a 23:25). Obserwowałem perseidy z ojcem z balkonu. W pewnym momencie zauważyliśmy BARDZO jasny obiekt. BARDZO jasna “szprycha?” rozciała niebo do tego stopnie że rzucała cień. Meteor pozostawił po sobie na niebie wyraźny ślad w postaci smugi dymu. Obydwaj widzieliśmy bardzo wrażny dymek po torze lotu meteoru (ale tylko dolną część tego toru, podejrzewam że to latarnie uliczne rzuciły trochę światła na ten dolny odcinek tego “dymku”). Dodatkowo ojciec jest przekonany że słyszał dzwięk w momencie przelotu(podoby do bardzo szybkiego trzepotania kawałka folii plstikowj na silnym wietrze), ja już tego nie potrafię potwierdzić. Czy jest możliwe żeby był to akurat moment upadku takiego meteoru na ziemię?
miru
potwierdzenie — mikolow okolo godziny 23 10 poludniowy skrawek nieba duzy metor (bolid?) mysle ze to moglo byc to samo co widzieliscie wy bardzo jasna kula pod koniec zielono czerwona zostawil slad ktory byl dlugowidoczny:)
Mateusz
Raczej jasny meteor niż meteoryt — Sądzę jednak że nie był to meteoryt.Odgłos meteoru musielibyści usłyszeć dopiero po jakimś czasie, ponieważ meteory lecą na wysokościach
nawet kilku kilometrów.Ja właśnie zaraz lecę na dwór.
P.S. Jestem szczęśliwy bo udało mi się zaobserwować meteor przez teleskop.Przeleciał dokładnie koło Rasalgethi w momencie kiedy obliczalem jego jasność.Później jeszcze księżyc i Saturn no i wenus.Ja pierdykam kolejna nieprzespana noc!!!
Andrzej
Też to widziałem no i słyszałem!!!!!! — W Kędzierzynie dokładnie o 23 + – 2 minuty widziałem lecący bardzo jasny i co ciekawe pod koniec lekkie zabarwienie czerwieni meteoryt.Widziałem potem przez kilka sekund ślad przelotu.No a podczas lotu dało się słyszeć takie skwierczenie.Prędkość lotu była mniejsza niż innych.Naprawdę to było piękne.Kolejny jasny ale już bez takich efektów widziałem ok.godziny 23 35.Pozdrawiam wszystkich.Andrzej.
Jurek / Bielsko-Biała
Ja też ! — Bielsko-Biała, bezchmurne niebo zaraz po 23 z minutami . Wyleciał dosłownie jak raca trochę poniżej dyszla WW ! Bardzo jasny , głowa wyraźnie postrzępiona, pod koniec wyraźna zieleń światła, do tego zostawił po sobie smugę i dźwięk. Smuga była widoczna okiem ok. 8 –11 sek. Przez lornetkę widziałem ją jeszcze dobre 20 sek, Co ciekawe – była pofalowana jak ślad po odrzutowcu i gruba na połowę obrazu widocznego w lornetce. Co do dźwięku – pierwsze skojarzenie to dźwięk z iskrzącego pantografu tramwaju. Gęsia skórka, ciarki po plecach, włosy stojące dęba i gęba szeroko otwarta – właściwie do teraz .
Pozdrawiam serdecznie
Jurek
TO_]v[_EK
Dokładnie….. widzieliśmy to samo. — Dokładnie….. widzieliśmy to samo. Fantastyczne. Kąt spadku był duży (z mojej perspektywy to jakieś 60 stopni, może więcej) więć podejrzewam że możemy mówić już o meteorycie.
witek
Hurrrra…widziałem! — wczorajszą noc(czwartek) od 22-24 spedziłem na obserwacji nieba.
Po raz pierwszy udało mi sie zaobserwować dziesiątki meteorów.W tym były 4 bardzo jasne,silnie swiecące – pozostawiały smugi zjonizowanego gazu za sobą trwające ok 12-18sek!
Szkoda że warunki atmosferyczne się pogarszają…front atm. z zachmurzeniem nadszedł.
Ale może jutro już go nie będzie.
Kurcze
Nic z tego… 🙁 — Chciałem widzieć maksimum 12 sierpnia 0 23.00, ale nic z tego nie wyszło… Warunki atmosferyczne były okropne… Zobaczyłem tylko kilka meteorów.
Renata
czy to nie był bolid? — Ja również widziałam ten bardzo jasny meteor !wydawało mi się że wydawał dzwięki.Wyglądał jak ognista kulka i zostawił długi ślad na niebie widoczny przez ok.2 sek.Czy możliwe że to był bolid????
$pryt
Bardzo możliwe — Bolidy to wolne i duże meteory, które przedarły się przez górne warstwy atmosfery i zwolniły do prędkości poddźwiękowej. Często towarzyszy im huk i odgłosy akustyczne. Prawdopodobnie wszyscy widzieliście jasnego bolida. Lecz, żeby mógł dotrzeć do powierzchni Ziemi w postaci meteorytu o masie np. 10 kilogramów, musiałby mieć jasność przynajmniej 25 razy większą, niż Księżyc w pełni. Wchodząc w atmosferę taki meteor miałby masę 150 kg.
Mateusz
Uwaga an meteoryty — Zdarzało się że ktoś uciekał przed kamieniem spadającym z nieba.Jeden meteoryt wylądował 31 sierpnia 1991 zaledwi 4 metry
od dwu chwłopców w Noblessville w Indianie (USA) i utworzył krater o średnicy 9 cm i głębokości 4 cm.W tym samym roku
inny meteoryt spadł tuż obok mężczyzny pracującego w ogródku w Peterborough w Anglii.
W 1992 roku duży meteoryt uszkodził puste auto w stanie Nowy Jork. Niestety dzisiaj chyba nici z obserwacji meteorów.
pełno chmur(przynajmniej w świętokrzyskim).