Kolejny tydzień maja będzie okresem bardzo dobrej widoczności Księżyca, którego faza powoli będzie rosła. W weekend Srebrny Glob spotka się z Saturnem. W dalszym ciągu można obserwować meteory z roju η – Akwarydów. Początkowo Księżyc również nie będzie przeszkadzał, ale meteorów będzie wyraźnie mniej, ponieważ już jest po maksimum.
Pierwsze dni tego tygodnia Księżyc spędzi w gwiazdozbiorach Raka, Sekstansa i Lwa. W poniedziałkowy wieczór można było zobaczyć naturalnego satelitę Ziemi w fazie 39%, świecącego na tle gwiazdozbioru Raka. Można go było wykorzystać do odnalezienia znanej gromady otwartej gwiazd M44, ponieważ o godzinie podanej na mapce odległość Księżyca od M44 wynosiła około 5,5 stopnia. Z jednej strony to było ułatwienie, natomiast z drugiej silny blask Księżyca przeszkadzał. Osobom, które wiedzą, gdzie gromada się znajduje znacznie łatwiej ją odnaleźć, gdy Księżyca przy niej nie ma.
W środę 11 maja faza Księżyca urośnie do 61%, a wieczorem będzie świecił około 7,5 stopnia na południe od Regulusa – najjaśniejszej gwiazdy konstelacji Lwa. Gwiazdozbiór Lwa ma charakterystyczny kształt żelazka.
W drugiej części tygodnia Księżyc będzie przebywał na tle dwóch gwiazdozbiorów Lwa i Panny. Najciekawsze będą ostatnie 3 dni tygodnia, gdy Księżyc będzie przechodził na południe od Saturna i Spiki. W piątek 13 maja faza Srebrnego Globu będzie miała 82%, a wieczorem odnaleźć go będzie można w południowo-zachodniej części nieba, około 11,5 stopnia na południowy zachód od pary Saturn – Porrima.
W sobotę 14 maja faza Księżyca urośnie do 90% i przesunie się on między Saturna i Spikę. Od szóstej planety Układu Słonecznego będzie dzieliło go prawie 11°, natomiast od Spiki – niecałe 7°.
Niedziela będzie już bardzo złym dniem dla obserwatorów słabych obiektów, ponieważ tej nocy faza Księżyca będzie miała 96% i będzie on już świecił bardzo jasno. Wieczorem znajdował się on będzie około 9,5 stopnia na południowy wschód od Spiki.
Warunki widoczności Saturna powoli się pogarszają. Jasność planety wynosi +0,6 magnitudo, jego średnica – 19″. Wciąż zbliża się on do Porrimy i w tym tygodniu odległość między planetą a gwiazdą zmniejszy się do 48'. Maksymalna elongacja Tytana (wschodnia) wypada w niedzielę 15 maja.
Nad samym ranem wciąż promieniują meteory z roju η – Akwarydów. Radiant wschodzi w tym tygodniu pół godziny wcześniej, dlatego warunki widoczności roju są lepsze, niż przed tygodniem. Jednak tym razem poważnym utrudnieniem w obserwacjach roju (zwłaszcza w weekend) będzie obecność nad horyzontem bardzo jasnego Księżyca, który zbliża się do pełni. Mimo to warto podjąć próby obserwacji roju.