Gazeta Wyborcza opublikowała rozmowę z prof. Andrzejem Jurewiczem, pracownikiem Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Został on poproszony o skomentowanie odkrycia dużych ilości wodoru pod powierzchnią Mara, które jest interpretowane jako odkrycie podpowierzchniowego lodu. O odkryciu
“To niewątpliwie bardzo ważne odkrycie. Jeśli te sygnały pochodzące od obecnego na Marsie wodoru są dobrze zinterpretowane, to jest to z pewnością głos dla tych, którzy chcą na Marsie widzieć wodę. To była wielka marsjańska zagadka: co się stało z wodą na Czerwonej Planecie, o ile oczywiście kiedykolwiek tam była. Jeśli Amerykanie mają rację, to już wiadomo – woda leży tuż pod powierzchnią gruntu” – powiedział prof. Jurewicz.
“Ale proszę zwrócić uwagę, że autorzy w interpretacji swych wyników są nadal bardzo ostrożni” – mówił dalej prof. Andrzej Jurewicz. – “Prawdę mówiąc, to bezspornego dowodu nie ma. Z analizy pomiarów promieniowania gamma wynika, że na Marsie na pewno jest dużo wodoru. Najprawdopodobniej jest on związany z tlenem, tworzy więc wodę. Ale można by sobie wyobrazić hipotetycznie sytuację, w której wodór ten jest związany nie z tlenem, lecz z węglem i tworzy metan. Ale na to szansa jest mała. Najprawdopodobniej więc – woda, […] choć nie można też wykluczyć, że wiąże się z jakimś minerałem, tworząc tzw. hydrat. To duża różnica, bo wykorzystanie wody z lodu jest bajecznie łatwe, natomiast wyciągnięcie jej z hydratu – tak jak np. z gipsu – już o wiele trudniejsze“.
“Mam wrażenie, że to jeszcze nie ten dowód, na który czekaliśmy” – mówił o swoich wątpliwościach prof. Jurewicz. Co by go przekonało? “Pomiary radarowe. Mierzy się w nich m.in. tzw. stałą dielektryczną charakterystyczną dla każdej substancji. Wodę można by wtedy rozpoznać ‘bez pudła’. Być może takie właśnie badania za dwa lata przeprowadzi sonda ‘Mars Express’, na której znajdą się również polskie przyrządy badawcze” – zakończył profesor.
Krzysztof Lewandowski, Mars Society Polska
wodor moze byc takze zwiazany z zelazem — na Marsie jest duzo hematytu Fe\2O\3 oraz wodorotlenku zelaza stad badanie w widmie wodoru nie jest pelna odpowiedzia na pytanie, czy jest tam, na Marsie duzo wody, tylko badanie w wiedmie skeptralnym pary wodnej da jednoizanczna odpiwedz
Marcin
Ojo joj 😉 — Strasznie się pan spieszył pisząc ten komentarz (szczególnie w ostatniej linijce). Mimo wszystko bardzo uprzejmie sugeruję, by następnym razem nie spieszył się pan AŻ TAK BARDZO.
Ciekawski
A ja dziekuje panu Krzysztofowi 🙂 — Ja tam lubie komentarze na goraco 🙂
W sumie zawsze bardzo lubie komentarze na temat roznych odkryc i wynalazkow, bo… powiedzmy sobie szczerze… naukowcy czasem widza to co chca widziec a nie co jest faktycznie. A taka nawet slowna konkurencja, wypowiedz innej osoby zwiazanej z tematem, zawsze daje szerszy obraz.
Panie Krzysztofie, ja tam dziekuje za komentarz!
Marcin
Ja również dziękuję panu Krzysztofowi za ten komentarz 🙂 — Chyba jestem pod tym względem trochę zbyt staroświecki i za dużą wagę przywiązuję do poprwności polskiego pisowni. Przeprszam :’-(
torcik
Dlaczego MARS ODYSEI nie ma radaru? — Wtedy można by z całą pewnością stwierdzic czy po Marsie trzeba chodzić w botkach czy w klapkach;) Najwidoczniej amerykanie wybierają najtańsze rozwiązania:( Miejmy tylko nadzieje że MARS EXPRESS dotrzre ze swoim maleństwem bez przeszkód to wtedy będziemy mieli bialo na czarnym bo to najważniejsza kwestia z punktu wyprawy załogowej i możliwości występowania “życia”. Ciekawe jaki będzie następny orbiter NASA wysłany na Marsa ( nie wliczając 2 łazików – z moim imieniem na cd hihi:))