Duet złożony z astronoma chińskiego i amerykańskiego odkrył młodą gwiazdę w gwałtownym środowisku Mgławicy Rozeta. Gwiazda wyrzuca złożony dżet materii splątanej w węzeł i tworzącej łuk fali uderzeniowej.
Ten młody gwiezdny obiekt, jeden z ostatnich ze swojego pokolenia w tym rejonie Kosmosu, został odarty z otaczających go warstw przez silne promieniowanie ultrafioletowe pobliskiej masywnej gwiazdy. Jego delikatny stan ukazuje z jakimi ograniczeniami muszą borykać się mniejsze obiekty – brązowe karły i wielkie planety – powstając w tak burzliwych środowiskach.
“Większość młodych gwiazd otoczona jest bardzo gęstymi obłokami molekularnymi. Czyni to wczesne stadia ich powstawania niewidocznymi dla teleskopów optycznych” – mówi Travis Rector z University of Alaska w Anchorage, współautor pracy o młodych obiektach gwiazdowych opublikowanej w grudniu 2003 roku w Astrophysical Journal Letters. “To tylko jeden z nielicznych przypadków kiedy udało się dostrzec protogwiazdę. Czyni to odkrycie bardzo ważnym. Prowadzone będą dalsze szczegółowe badania“.
Zdjęcia w świetle widzialnym wykonane 90-centymetrowym teleskopem w National Science Foundation’s Kitt Peak National Observatory w Arizonie ukazują silnie skolimowany dżet, który otrzymał nazwę Rosette HH1. Rozciąga się on na około 8000 jednostek astronomicznych. W jego skład wchodzi pętla i inne szczegóły, które mogą być interpretowane jak “pociski” materii wyrzuconej z szybko obracającego się obiektu gwiazdowego z hipersonicznymi prędkościami rzędu 2500 kilometrów na sekundę. Fala uderzeniowa widoczna w innym miejscu w pobliżu gwiazdy wskazuje na istnienie zdegenerowanego drugiego dżetu po przeciwnej stronie młodego obiektu gwiazdowego.
Poznanie natury dżetu skało się możliwe dzięki optycznym badaniom spektroskopowym wykonanym przez drugiego autora pracy – Jin Zeng Li z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie za pomocą 2,16-metrowego teleskopu Narodowych Chińskich Obserwatoriów.
“Jeśli to rzeczywiście jest drugi dżet, może to być jedynym istniejącym obserwacyjnym przykładem tego, jak bipolarne dżety ewoluują w pojedyncze albo przynajmniej jak stają się asymetryczne” – stwierdził Jin Zeng Li. “Wskazuje to, że młoda gwiazda nie pożera materii od momentu, gdy wyparował jej dysk akrecyjny pozostawiając gwiazdę o bardzo małej masie. W pewnych przypadkach może to doprowadzić do powstania izolowanego brązowego karła lub obiektu o masie planetarnej“.
Mgławica Rozeta znajduje się około 1500 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Jednorożca. Wypełniona jest wodorem jonizowanym silnymi wiatrami gwiazdowymi gwiazd typów widmowych O i B znajdujących się centrum młodej gromady otwartej NGC 2244. Rozetta jest rejonem powstawania młodych gwiazd. Jej wiek to około 3 milionów lat.
Stefan
Szybkość naddźwiękowa — 2500 km/sek to szybkość bardzo naddźwiękowa gdyż przekracza szybkość dźwięku kilka tysięcy razy.
MIR
ale — ale nie jest predkoscia swiatla wiec mozna ja chyba nazwac nad dzwiekowa lub tez bardziej pasowalo by okreslenie “hipersoniczna”
http://www.discoverypolska.com/flight/jet_planes/future_skies.shtml
http://www.mech.uq.edu.au/hyper/
Anonymous
330 m/s — 330 m/s na sekundę jest prędkością dźwięku w ziemskiej atmosferze. Jeśli własności ośrodka są inne – prędkość też będzie inna. W powietrzu można ją oszacować ze wzoru pierwiastek(ciśnienie/gęstośćośrodka).
Chyba określenie “hipersoniczna” rzeczywiście jest lepsze w tym przypadku lepsze.
Stefan
Szybkość — Można też określić szybkość “nadżółwiowa”, będzie to tylko trochę dalej od istoty rzeczy.