Ogólna teoria względności Alberta Einsteina świętuje dziś swoje 100-lecie. Ta rewolucyjna hipoteza przetrwała próbę czasu, pomimo licznych prób znalezienia jej wad.
“Einstein zmienił nasz sposób myślenia o najbardziej podstawowych pojęciach, którymi są przestrzeń i czas. Otworzyło to nam oczy na wszechświat, i najciekawsze w nim elementy, czyli czarne dziury”, powiedział David Kaiser, profesor historii nauki, technologii i społeczeństwa w Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Albert Einstein, słynny fizyk teoretyczny niemieckiego pochodzenia, który spędził ostatnie lata swojego życia na Uniwersytecie Princeton w Stanach Zjednoczonych, przedstawił swoją teorię 25 listopada 1915 roku przed Pruską Akademią Nauk. Dokument został opublikowany w marcu 1916 roku w czasopiśmie “Annalen der Physik”.
Ogólna teoria względności jest jedną z najbardziej rewolucyjnych w historii. Rozszerzyła prawo powszechnego ciążenia przedstawione w 1687 roku przez Sir Isaaca Newtona.
Aktualnie otaczają nas przedmioty i rozwiązania, które nie istniałyby, gdyby nie prace Einsteina. Należą do nich: fotokomórka, panele fotowoltaiczne, noktowizory, kamery cyfrowe, aparaty fotograficzne, mikroprocesory, nawigatory GPS czy lasery.
Swoimi równaniami pola grawitacyjnego Einstein położył podwaliny pod studia nad naturą wszechświata, stając się w ten sposób prekursorem nowoczesnej kosmologii.
remi
Podrzucam wam — fajniejsze znaki cudzysłowu: „”
rb
Nie wszystko jest tak piękne — Wątpliwości dotyczące tej teorii nadal są b. duże. Nie można łączyć wszystkiego podanego w w/w artykule jako zasługa teorii względności. Przykładowo choćby, działanie GPS oparte jest tylko i wyłącznie na prawach fizyki klasycznej. Obliczenia w tym zakresie podane są m. innymi w programie “Veter” dostępnym na linku: http://dl.dropbox.com/u/26262175/VerificationTheoryRelativity.xlsx
Michał M.
OTW ma się dobrze — Bzdury które po raz kolejny wypisujesz nie interesują tu już chyba nikogo.
Poza tym prosiłem już kiedyś, żebyś nie podawał linków prowadzących do niepewnych treści. Ostrzegałem, że będę to usuwał.
bardek
A jednak nie wszystko zapięte jest na ostatni guzik — OTW sprawdziła się. OK. Ale nie we wszystkich zakresach. Szczególny problem stanowi materia supergęsta. Tu OTW sprowadza wszystko do osobliwości. A jednak osobliwość nie istnieje w realnym świecie. Poszukuje się grawitacji kwantowej. Poszukuje się. Także superstruny nie spełniają nadziei. A jednak istnieje rozwiązanie. Jest nim dualna grawitacja.
http://chajzar.blogspot.co.il/2016/03/the-dual-nature-of-gravity.html