Zdjęcie w tle: Christian Reusch
O obiekcie:
Caldwell 80 to gromada kulista, która jest odległa od nas o około 17 tysięcy lat świetlnych i znajduje się w gwiazdozbiorze Centaura. Szerzej znana jest jako Omega Centauri. Gromada C80 zawiera około 10 milionów gwiazd, a jej średnica jest szacowana na 450 lat świetlnych. Różni się ona od typowej gromady kulistej. Zawiera gwiazdy w różnym wieku, podczas gdy inne gromady kuliste zazwyczaj zawierają gwiazdy jedynie z jednego pokolenia. Ponadto, jest najbardziej masywną gromadą kulistą w naszej galaktyce. Te niezwykłe cechy sugerują, że w rzeczywistości C80 może być galaktyką karłowatą, która w wyniku jakiegoś procesu została pozbawiona swoich zewnętrznych gwiazd.
Omega Centauri znana była już od czasów starożytnego astronoma Ptolemeusza. W tamtym czasie uważał on również, że obiekt jest gwiazdą. Angielski astronom Edmund Halley zaklasyfikował ją jako obiekt mglisty w 1677 r. Dopiero w 1836 roku John Herschel poprawnie zdefiniował ją jako gromadę kulistą.
Podstawowe informacje:
- Typ obiektu: gromada kulista
- Numer w katalogu NGC: 5139
- Jasność obserwowalna: 3,7 mag
- Gwiazdozbiór: Centaur
- Deklinacja: −47° 28′ 46,1″
- Rektascensja: 13h 26m 47,28s
- Rozmiar kątowy: 36′,3
Jak obserwować:
Widoczna jest jedynie z półkuli południowej oraz niższych szerokości półkuli północnej. Można ją łatwo dostrzec gołym okiem, chociaż lornetka lub teleskop może znacząco pomóc wydobyć jej piękno. Gromada jest jednym z ulubionych celów obserwacji astronomów amatorów. Jest najlepiej widoczna na jesiennym niebie półkuli południowej.
Korekta – Zofia Lamęcka