O obiekcie:
M25 to widoczna nieuzbrojonym okiem gromada otwarta w gwiazdozbiorze Strzelca. Została odkryta w 1745 r. przez Szwajcara Philippe Loys de Cheseaux. Później do katalogu dodał ją Charles Messier, ale z niewiadomych przyczyn nie znalazła się w katalogu mgławic i gromad gwiazd stworzonym przez Johna Herschela, a tym samym nie figuruje także w katalogu NGC (New General Catalogue), który powstał na podstawie pracy Herschela.
Gromada znajduje się 2 000 lat świetlnych od Zmieni i rozciąga się na 19 lat świetlnych. Jej wiek szacuje się na około 90 milionów lat. W skład gromady wchodzą między innymi dwa olbrzymy typu widmowego M oraz dwa typu widmowego G, a także gwiazda zmienna U Sgr, która zalicza się do gwiazd zmiennych typu delta Cephei (cefeidy).
Podstawowe informacje:
- Typ obiektu: gromada otwarta
- Numer w katalogu NGC: nie figuruje
- Jasność: 4,6
- Gwiazdozbiór: Strzelec
- Deklinacja: -19°07’01”
- Rektascensja: 18h 31m 47s
- Rozmiar kątowy: 32′
Jak obserwować:
Gromada M25, często oznaczana także jako IC 4725, jest widoczna nieuzbrojonym okiem przy dobrych warunkach obserwacyjnych, jednak użycie lornetki pozwoli na dostrzeżenie otoczenia gromady. Natomiast wykorzystanie teleskopu z powiększeniem ok. 125x umożliwi zaobserwowanie ok. 50 gwiazd tworzących M25.
W celu zlokalizowania M25 najlepiej najpierw odnaleźć λ Sgr – Kaus Borealis w gwiazdozbiorze Strzelca i kierować się od niej w kierunku γ Sct w gwiazdozbiorze Tarczy. Gromada M25 znajduje się mniej więcej w połowie odległości między tymi dwoma gwiazdami.
M25 jest widoczna nisko nad horyzontem w okresie od czerwca do sierpnia, dlatego lepiej obserwować ten obiekt z niższych szerokości geograficznych, najlepiej okołorównikowych.