Święta już minęły ale świąteczny klimat pozostał. Ogródki i okna mienią się ferią barwnych lampek, a w większośći domów stoją jeszcze przystrojone kolorowo choinki. Astronomowie też mają swoją “Choinkę”. Mgławicę NGC 2264, sfotografowaną niedawno na nowo przez teleskop Spitzera.
Wieobarwne zdjęcie “Choinki” z teleskopu Spitzera jest złożeniem fotografii w paśmie podczerwonym i obrazu z wielozakresowego fotometru. Wstęgi gazu i materii międzygwiazdowej na obrazie w podczerwieni przypominają zamieć śnieżną. Niesamowite wzory tworzy promieniowanie cieplne pyłu spowijającego setki nowonarodzonych gwiazd.
“W ciągu ostatnich paru milionów lat dość wysokiej aktywności mgławicy w tej fabryce gwiazd narodziły się setki nowych gwiazd i systemów planetarnych” opowiada Charles Lada, współautor opracowania zdjęcia. Na nowym obrazie ze Spitzera znaleziono gromadkę młodych zalążków gwiazd skupioną w coś na kształt szprych w kole od wozu, albo płatka śniegu. “Płatek Śniegu”, nie widziany dotąd, ujawnił się na zdjęciu w podczerwieni.
“Wspaniała niespodzanka na Święta!” cieszyła się Paula Teixeira kierująca pracami nad “Choinką”. “Regularne ułożenie przestrzenne tych gwiazd jest ważną wskazówką dotyczącą istoty procesów gwiazdotwórczych w gromadzie “Płatka Śniegu”.”