Udało się wyznaczyć parametry ruchu obrotowego ciała z kategorii powtarzalnych źródeł miękkich promieni gamma (soft gamma repeater, SGR). Dzięki temu odkryciu możliwe będzie lepsze zrozumienie natury tych niezwykle rzadkich i tajemniczych obiektów.
Dotychczas znanych z całą pewnością jest tylko pięć SGR-ów – jeden w
Powtarzalne źródła miękkiego promieniowania gamma bywają klasyfikowane jako podtyp
Przez 10 lat obiekt ten był jedynym magnetarem o nieznanym okresie obrotu. W lecie 2008 wznowił on nagle swą aktywność, jednak przez następne cztery miesiące teleskop XMM-Newton nie mógł skierować na niego swego obiektywu – taki manewr odwróciłby od źródła światła jego panele słoneczne. Ku radości astronomów, SGR 1627-41 “poczekał” – po czterech miesiącach, kiedy rozpoczęto obserwacje, emitowane przezeń światło wciąż było wykrywalne przez detektory teleskopu.
Docelowe pytanie, jakie stawiają sobie naukowcy, to wyjaśnienie pochodzenia różnic między magnetarami a “zwyczajnymi” gwiazdami neutronowymi. Obecnie uważa się, że kluczowy jest tu ruch obrotowy w momencie powstawania gwiazdy – szybko (kilka tysięcy razy na sekundę!) wirujący magnetar, w którego wnętrzu zachodzą procesy przepływu materii, może stawać się wielkim dynamem, produkującym ogromne pole magnetyczne.
Taki postulat oznacza, że obiekt obracający się nawet tak szybko jak SGR 1627-41, musiał od chwili swych narodzin istotnie zwolnić. Ponieważ jednak wokół SGR 1627-41 udało się zaobserwować (poprzez odbijające się od nich promieniowanie samego magnetara) resztki jego macierzystej
Obserwatorom pozostaje na razie czekać na kolejną fazę aktywności SGR 1627-41. Pomiary przeprowadzone w jej trakcie pozwoliłyby znaleźć kolejną bardzo istotną charakterystykę tej gwiazdy, czyli jej prędkość spowalniania.