Polscy naukowcy będą uczestniczyć w międzynarodowym projekcie kosmicznym “Interheliosond” obejmującym wysłanie sondy do badania korony słonecznej – poinformował dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Zbigniew Kłos.
“Interheliosond” podejdzie do Słońca znacznie bliżej niż okrążający go obecnie “Ulisses” – na odległość około 20 promieni słonecznych, co umożliwi badania zjawisk występujących w koronie słonecznej.
“Wysłanie słonecznej sondy będzie wspólnym przedsięwzięciem Rosji i Niemiec. Polskę zaproszono do tego programu ze względu na nasze dotychczasowe osiągnięcia i doświadczenia w badaniach zjawisk falowych w plaźmie kosmicznej” – powiedział prof. Kłos.
Budowa sondy będzie wymagać zastosowania wielu nowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Trzeba stworzyć warunki, co jest technicznie możliwe, do pracy przyrządów i systemów łączności w temperaturze bliskiej miliona stopni.
“Obecnie prowadzone są – z naszym udziałem – prace teoretyczno-modelowe i symulacje potrzebne do przygotowania programu badawczego. Uczeni rosyjscy i niemieccy pracują nad technologią sondy” – wyjaśnił prof. Kłos.